AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Sohbet: Ebubekir Sifil Hoca'dan.

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
keyfiyet

avatar

Mesaj Sayısı : 224
Reputation : 16
Kayıt tarihi : 18/05/09

MesajKonu: Sohbet: Ebubekir Sifil Hoca'dan.   Cuma Mayıs 29, 2009 5:27 pm

Enderun Kültür Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği tarafından Organize edilen;

"21.yüzyılda müslümanların fikri problemleri" toplantısı yapılacaktır.

YER: Zeki SOYAK Hocaefendi kültür Merkezi
Gevher Nesibe mah.Seyhan sok.No: 6 KAYSERİ

TARİH: 30 MAYIS 2009 CUMARTESİ saat: 17: 30

Bütün ehli sünnet müslümanları davetlidir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
keyfiyet

avatar

Mesaj Sayısı : 224
Reputation : 16
Kayıt tarihi : 18/05/09

MesajKonu: Geri: Sohbet: Ebubekir Sifil Hoca'dan.   Paz Mayıs 31, 2009 2:47 pm

..................................Noktalamalar..................


SAHABE: isa a.s. ın efendimiz gibi seçilmiş sahabe topluluğu olsaydı Hristiyanlık diye bir din çıkamazdı Allahualem.

ULEMA: 12. Y.Y. DA hAÇLI VE mOĞOL İSTİLASINDA BÜYÜK YIKIM VE İŞGAL OLMASINA RAĞMEN HİÇBİR MÜSLÜMAN "NEDEN BU HALE GELDİK?" SUALİNİ SORMAMIŞ.zİRA üMMETİN ULEMASI SORDURMAMIŞ.
Şimdi soruluyor: islam dünyası geri kaldı çünkü içtihat kapısı kapandı !...Bugünkü meselelerle "içtihat kapısı"nın hiçbir alakası yoktur.

* Bir yahudi için tevratta ne yazdığı önemli değildir."Sözlü tevrat" denilen , "hahamların tevrattanne anladığı" önemlidir.Katolik ve Ortodoks Hristiyanlar da böyledir.Protestanlar tam tersidir.Onlarda incil'i her okuyan ne anlıyorsa o önemlidir.

*Allah"ın kitabı(Kuran)ı anlamakistiyorsan aç oku...Ama arap toplumunda bile anlayan çok az iken aslında"şu adamın mealini al oku" deniyor.

*Kur'an'ı aşan meal'e misal: İsa A:S. aslında öldürüldü, ama mesajı yaşamaktadır deniyor.

*Semavi dinler kitaplarını değiştirdi: 1- ekleme kelime 2- Çıkarılan kelimeler 3- metin ifadelerinin yerlerini değiştirme 4-Yorumda sapma (en mühimi).

* "Aşağılık birer maymuna dönün" hitabı yahudilere...Burda "maymundan beter olun" denmek isteniyor, diyorlar.Halbuki hadis: Allah hiçbir kavme lanet etmemiştir.Maymuna dönüşen bu yahudiler sonra yokedildi, nesilleri sürmedi....hadisi kesip "Allah hiçbir kavme lanet etmemiştir" deyip, "soyları kesilmiştir " ibaresini atıyorlar.

*SEBEP: BAŞKALARININ ZERKETTİĞİ KAVRAMLAR: Özgürlükçü bir Kur'an.Eşitlikçi bir islam...

***********

tARİHSEL VE eDEBİ METOD İLE DİNİNİZE YAKLAŞIN diyor müsteşrik.Biz incil'e böyle yaklaştık , imanımız arttı d
yor.Siz de öyle yaklaşın...

* Tarihsel Metod: Fazlulrahman o zamnki arablara el kesme gerekirdi.Suç ancak o şekilde önlenebilirdi, şama günümüzde uygulanmaz diyor.Aslında ve gerçekte AHKAM ayetlerini bertaraf ediyor...

Aslında bu tarihselcilerin kökü "Ridde" hadiselerine kadar gider.İki tür ridde var idi : 1- Efemdimize inanan ama Museylime de , Cehas da peygamber diyen...2-Zekat vardır, efendimize verilirdi.O vefat etti zekat artık verilmez, vermeyiz diyenler...İşte ikincilere ilk "tarihselciler" diyebiliriz.zaman geçti, hüküm bitti diyenler yani.

*******

İslamda itikada taalluk eden husularda fikir hürriyeti yoktur !...Hz. Ömer r.a. bu tür soru sorup zihin bulandıran birini Şam'a sürüp tecrid etmiştir.
********

Efendimiz tebliğ ve tebyin (beyan etme) ile vazifelidir.Kur'an lafzı kadar beyan (sünnet) de önemlidir.Sünnet, sahabenin sarıldığı ve günümüze kadar gelen...
*******

Hariciler ve Hz. Ali k.v. arasındaki ihtilafta, hariciler Kuarndan başka hakem tayin ettiği için Hz. ALi r.a. a kılıç çekmişlerdi.Bunlarla münazara için Ali Efendimiz İbni Abbas'ı vazifelendirdi.Hz. ALi İbni Abbas r.a. a " haricilerle münazaranda Kur'andan delil getirme , sünnet ten getir " dedi.neden ya Ali : Çünkü "Kur'an çok vecihlidir, yönlüdür.Sen bir ayte söylersin onlar bir ayet söyler, dedi.Münzara başladı, haricilere itirazları soruldu: "Kur'andan başka hakem yoktur" ayeti açıkken siz Amr bin As'(r.a.) ı hakem tayin ettiniz dediler.İbni Abbas size Kur'an dan değil sünnet -hadisten delil getirsem kabul edermiziniz dedi.Evet dediler. "Hayber yahudileri ihanet edince efendimiz onları kuşattı , yendi ve onlar ile haklarındaki hüküm konusunda bir kimsenin hakemliği konusunda anlaştı. O hakem deeli silah tutan her hayberli yahudinin kılıçtan geçirilmesine ve diğerlerinin sürülmesine karar verdi." 2000 kadar harici ikna oldu ve Hz. ALi nin safına geçtiler.

/////////////////

Bir müsteşrik Hac'daki müslümanların aslında birbirlerini tanıdıklarını, aynı cümle ile selam verdiklerini ve aldıklarını, aynu sözle yemeğe başladıklarını , sol ayakla lavaboya, sağ ayakla temiz yerlere girdiklerini gördüm, diyor.Bu sanırım onların peygamberlerinin "geleneği" dir.Onlar arasındaki birliği bozmak için artık kitaplarıyla değil, bu geleneklerlerle oynamak lazım, diyor.

+++++++

Bir sual: Demokrasiyi de 21. yy da müslümanların fikri problemine sokmamız gerekmez mi?

El cevap: İslami olmayan herşey gibi...

Keyfiyet: Hocamızdan Allah razı olsun.Güzel bir sohbet idi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Sohbet: Ebubekir Sifil Hoca'dan.
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» Ehli Kitapla(Yahudi - Hristyan) Amentüde İttifakımız Varmı?
» Sakaryaspor'un yeni hocası belli oldu..

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: İlan-
Buraya geçin: