AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 ALİ OSMAN ZOR’UN “SORGUSUNA WOLFOWITZ DE KATILDI” İDDİASI

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
RasimMesaj Sayısı : 10
Reputation : 2
Kayıt tarihi : 08/04/10

MesajKonu: ALİ OSMAN ZOR’UN “SORGUSUNA WOLFOWITZ DE KATILDI” İDDİASI    Perş. Mayıs 12, 2011 5:27 pm

http://anadoluhaberim.com/haber_detay.asp?haberID=8385

ALİ OSMAN ZOR’UN “SORGUSUNA WOLFOWITZ DE KATILDI” İDDİASI

[img]http://anadoluhaberim.com/upload/resimler/haber/ali_osman_zor_wolowitz.jpg[/img]

2 Mayıs sabahı Kırgızistan’da gözaltına alınan gazeteci-yazar Ali Osman Zor’un akıbeti hakkında ilginç gelişmeler yaşanıyor.
Dün ve bugün dünya medyasında yer alan haberlere göre Kırgız makamlarında siyasi iltica başvurusu bulunan Ali Osman ZOR’a operasyon düzenleyip evinden kendisini gözaltına alan Kırgız İstihbarat Ajanları, bu operasyonu Türkiye hükümetinin talebi doğrultusunda gerçekleştirmiş.
Üstelik Kırgız kaynakları, büyük Kırgız dostu olarak görülen Ali Osman Zor’a yapılan bu yasadışı operasyonu meşrulaştırmak için Kırgız televizyonlarında “El-Kaide’nin ideologu yakalandı” şeklinde yayın yapılmasını Türk Dışişlerinin manipülasyonu olarak görüyor. Gerek Kırgızistan’da gerekse Türkiye’de Ali Osman Zor lehine yapılan girişimler nedeniyle bir sonuç alınamayacağı anlaşıldığından, bu kez basına sanki bir El Kaide militanı ele geçirilmiş gibi servis yapılmakta. Zira Türkiye hükümeti iade talebinde bulundukları Ali Osman Zor ile ilgili; “Türkiye’de yayınlanan El-Kaide dergisinin editörü” ve “Kasım 2003 İstanbul’daki El-Kaide eylemlerini üstlenen örgütün üyesi” diye gerekçe sunmuş.
Oysa, Ali Osman Zor’un Kırgızistan’a gidiş tarihi 2009. Ve kendi pasaportuyla Atatürk Havalimanından hukuki durumu da kontrol edilerek çıkış yapmış. Dolayısıyla 2003’ten 2009’a geçen 6 sene boyunca kendisine konuyla ilgili açılmış bir dava olmadığı gibi, Yayın Yönetmeni olduğu dergi hakkında açılmış davalarda da kendisi aleyhine hiçbir karar çıkmamıştır.
Söz konusu derginin adı ise, kelime oyunları yapılarak iletildiği üzere “El-Kaide” değil, “Kaide”. Kaide Dergisi ile ilgili 2005 yılında Türk ve dünya medyasından bir çok medya kuruluşu yanında DHA Muhabirinin sorularını yanıtlayan Ali Osman Zor’un kısa röportajında Kaide Dergisi’nin çıkış sebebini gayet açık ve net ifade ediyor. Cezaevinde bulunan Salih Mirzabeyoğlu’nun 8 Temmuz 2005 tarihinde, AKP tarafından, hükümlülerin durumuyla ilgili yeni çıkan bir düzenlemeyi Mirzabeyoğlu’nun aleyhine işleterek tek kişilik hücreye konulması olarak açıklıyor. Ki, Sayın Mirzabeyoğlu o günden bugüne şiddetlenerek devam eden TELEGRAM-Zihin Kontrolü işkencesi altında. Ayrıca “Kaide” adının niçin dergiye verildiği de söz konusu röportajda ifade ediliyor. Röportajın videosu şu linkten izlenebilir:
http://www.youtube.com/watch?v=1AeVlAwQOz0

[b]MİT VE CIA ORTAK SORGULAMALARA KATILIYOR[/b]
Öte yandan yayınlanan çeşitli makalelerinde AKP’yi bölgede Amerika namı hesabına ilişkiler yürütmekle suçlayan Zor’a karşı yapılan bu operasyonun gerçekleştirildiği saatler, Ali Osman Zor’un nasıl bir saldırıya maruz kaldığını gösterir nitelikte.
Pakistan Abbottabad’da Usame Bin Ladin’in evine yapılan operasyonla öldürüldüğü aynı saatlerde gözaltına alınan Ali Osman Zor’un Amerika ve Türkiye’nin ortak operasyonu ile gözaltına alındığı da gelen bilgiler arasında.
Son bir haftadır Ali Osman Zor için kampanya yürüten binlerce Kırgız, Kırgızistan İstihbarat Binası, Bişkek Başsavcılığı ve Parlamento binası önünde kamp kurmuş durumda.
Kampanya’yı yürüten Kırgız yetkililer Türk hükümetinin Ali Osman Zor hakkında Kırgız hükümetine büyük baskı kurduklarını, ancak bunun da yanında Ali Osman Zor’un tutulduğu binaya Türk yetkililerin dışında birçok Amerikalı’nın da giriş-çıkış yaptıklarının görüldüğünü söylediler. Ayrıca Kırgızistan’ın ve bölgenin en büyük haber sitesi olduğunu vurguladıkları AKI Press’in aşağıdaki haberine de dikkat çektikler:
http://business.akipress.org/news:190921
Paul Wolfowitz’in Kırgızistan’a dün itibariyle gerçekleştirdiği ziyaret hakkında ne Kırgız Hükümeti’nin, Ne ABD Büyükalçiliği’nin ve ne de ilgili bakanlıkların bir açıklama yapmadıklarını konu eden haber, Wolfowitz’in bu sürpriz “özel ziyaret”i üzerine yaşanan şaşkınlığı dile getiriyor.
Ali Osman Zor’un Türkiye’ye iade edilmemesi için kampanya yürüten Kırgız yetkililerinin bu noktadaki şüphelerini bir Kırgız Sivil Toplum Örgütünün liderinin geçtiği bilgi ile ifade edelim:
“Amerikalı Neo-Con Paul Wolfowitz’in Ali Osman Bey için Kırgızistan’a geldiğini ve hatta sorgusuna katılmış olabileceğini düşünüyoruz.”

[b]NEDEN ALİ OSMAN ZOR?[/b]
Ali Osman Zor’un son dönemde yayınlanan makaleleri bu soruya cevap aramak ve bölgede yürüttüğü çalışmalarının karakterini anlamak açısından faydalı olacaktır.
Ali Osman beyin 2009 yılında Kırgızistan’a Kırgızların daveti üzerine gidişinden hemen bir yıl sonra patlak veren 7 Nisan olayları ve ardından yaşanan süreçte Ali Osman Zor ve bir nevi danışmanlık yaptığı TAZA DİN Hareketi ile AFGAN GAZİLERİ VAKFI merkezi bir rol üstlenmiş ve Kırgızistan’da yaşanan bu süreçte Amerika başta olmak üzere, Kırgızistan’ın bağımsızlığını zedeleyecek girişimler akamete uğratılmıştı.
Hatırlanacağı gibi TAZA DİN ve GAZİ VAKFI’nın girişimleri sonucu ABD’nin Afganistan başta olmak üzere Asya’daki saldırılarına merkez üs olarak kullandığı Manas Üssü 2 sene boyunca kapatılmıştı.
Ali Osman Zor, Türkiye’de başta temsilciliğini yaptığı Baran Dergisi olmak üzere bir çok internet sitesinde de yayınlanan makalelerinde Kırgızistan yanında bölgedeki Türkî Cumhuriyetler ve Orta Asya hakkında anı anına değerlendirmeler yapmaktaydı.
Bunun yanında ve belki de en önemlisi AKP tarafından bölgede yürütülen çalışmaların tamamıyla Amerika yararına olan yapısını deşifre eden bilgileri yerinde tesbit ediyordu. Bu çerçevede TÜRKİYE’DEN TÜRKİSTAN’A KITA ÇAPINDA CEPHELER başlıklı 6 farklı seri yazısı dikkatle okunmalı.

[b]AKP ve ABD - MİT ve CIA[/b]
AKP’nin özellikle tıpkı Irak’ın Kuzeyi’nde olduğu gibi, BOP Projesi çerçevesinde Fergana Vadisi’nde de bir “özerk yapı”nın kurulmasıyla ilişkili olduğunu ve bu çerçevede başta Milli İstihbarat Teşkilatı’ndaki (MİT) Semra Maliş ve Ahmet Süreyya Kurtay olmak üzere bazı millici istihbaratçıların şüpheli ölümleri sorgulayarak, “aykırı unsurlardan temizlenmiş” MİT’in bölgede yürüttüğü faaliyetlere dikkat çekiyordu.
Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’nun yürüttükleri diplomatik çalışmaların ABD’nin sorun yaşamadan Fergana Vadisi gibi “Asya’nın Kalbi” olan son derece stratejik bir bölgeye yerleşmesiyle neticeleneceği ihtarını söz konusu makalelerinde dile getiriyordu.
Ayrıca CIA ajanlarının Kırgızistan’da kitle gösterilerini nasıl izlediklerini gösteren ve Türkiye’de yayınlanan fotoğraf kareleri de, CIA’nın faaliyetlerini açık bir şekilde deşifre eden çalışmalarıydı.
Bu çerçevede şu makalelerin tekrar ve dikkatle okunmalı:

- İçindeki Kırgız’ı Uyandır! (24-06-2010)
http://aliosmanzor.blogspot.com/2011/05/icindeki-kirgizi-uyandir.html

- Kırgızistan Kaynıyor, Asya’nın Kalbi Kırgızistan’da Atıyor (10-08-2010)
http://aliosmanzor.blogspot.com/2011/05/kirgizistan-kayniyor-asyanin-kalbi.html

- Kırgızistan, Irak'ın Kuzeyi Ve Mit Ajanı Semra Maliş (01-12-2010)
http://aliosmanzor.blogspot.com/2011/05/kirgizistan-irakin-kuzeyi-ve-mit-ajani.html

- Türkiye’den Türkistan’a Kıta Çapında Cepheler -1 (03-01-2011)
http://aliosmanzor.blogspot.com/2011/05/kirgizistan-irakin-kuzeyi-ve-mit-ajani.html

- Türkiye’den Türkistan’a Kıta Çapında Cepheler -2 (18-01-2011)
http://aliosmanzor.blogspot.com/2011/05/turkiyeden-turkistana-kita-capinda_12.html

- Türkiye’den Türkistan’a Kıta Çapında Cepheler -3 (31-01-2011)
http://aliosmanzor.blogspot.com/2011/05/turkiyeden-turkistana-kita-capinda_3923.html

- Türkiye’den Türkistan’a Kıta Çapında Cepheler -4 (14-02-2011)
http://aliosmanzor.blogspot.com/2011/05/turkiyeden-turkistana-kita-capinda_3779.html

- Türkiye’den Türkistan’a Kıta Çapında Cepheler -5 (01-03-2011)
http://aliosmanzor.blogspot.com/2011/05/turkiyeden-turkistana-kita-capinda_7271.html

- Türkiye’den Türkistan’a Kıta Çapında Cepheler -6 (07-03-2011)
http://aliosmanzor.blogspot.com/2011/05/turkiyeden-turkistana-kita-capinda_5388.html

[b]TEPKİLER[/b]
Gazeteci-Yazar kimliğinin yanında siyasi analizleri ve ortaya koyduğu fikirleri nedeniyle de Kırgızların büyük alakasını kazanan Ali Osman Zor ile ilgili gözaltı sürecinde Kırgızlarca yürütülen kampanyalardan da kısaca söz etmekte fayda var. Zira bu kampanya neticesinde, Kırgız ve Rus medyası başta olmak üzere, dünya medyası da bir çok haber geçmekte.
Kırgız gazetelerinden “Delo”nun bugün manşetinden duyurduğu haber, Ali Osman Zor’un daha önce 2010’da gözaltına alınması ve gözaltındayken Türkiye Elçiliği’nden gelen kişilerin kendisine “Rus Büyükelçisi’ni öldür, senin için af çıkaralım teklifi” ve kendisinin bu tertibi deşifre etmesi konu edilerek; “Zor, Rus Büyükelçisi’nin Hayatını Kurtardı” manşeti yer alıyor.
24 adlı internet sitesinin verdiği haberde Kırgızistan’ın resmi İnsan Hakları Kuruluşu olan “Adalet”in başkanı Sayın Cholpon Cakupova’nın açıklamaları yer alıyor: Ali Osman Zor’un Türkiye’ye iadesi Kırgız hukukuna aykırıdır ve yasalarımızı çiğnemektir.”
Konuyla ilgili bir çok haber gerçekleştiren sitenin Kırgızistan Çalışma ve Mülteci Başkanlığı’nın konuyla ilgili resmi açıklaması da haberlerinde yer almakta: “Ali Osman Zor iade edilemez. Kendisinin bakanlığımızda kayıtlı bir başvurusu vardır. O terörist değildir ve hakkındaki iddialar asılsızdır.”
“Türkiye’deki Baran Dergisi’nin Kırgız temsilcisi Dilmurat’ın açıklamaları” olarak basında yer alan haberlerde Ali Osman Zor’un El-Kaide örgüt üyesi olarak tanıtılmasının Kırgızları aldatmaya yönelik bir manipulasyon olduğu vurgulanıyor.
Diğer yandan “Vesti” gazetesinde de yer alan haberde, Kırgızistan Eski İstihbarat Bakan Yardımcısı Tuğgeneral Niyazov Miraslav’ın açıklamalarına yer verilmiş: "Ali Osman Bey’in iadesi söz konusu olamaz. El-Kaide üyesi gibi iddialar boş suçlamalar. Ali Osman Zor’un iadesi demek, Kırgızistan hükümetinin namus ve haysiyetinin olmadığı manasına gelir. Hangi ülke bize Bakıyev’i veya Akayev’i iade etti ki.”
Dilmurat Yvasev’in de açıklamalarının yer aldığı haberin devamında, Ali Osman Zor’un Türkiye’de çıkardığı Kaide Dergisi’nin “El-Kaide” olarak burada makamlara sunulmasının gözboyayıcı bir iş olduğu vurgulanıyor.
Kırgız basınında açıklamaları yer alan Gazi Vakfı Başkanı Saburbey Mambetov ise, Ali Osman Zor ile olan kişisel tanışıklığına vurgu yaparak onun siyasi mülteci statüsünde değerlendirilmesi gerektiğini dile getirdi ve Kırgız hukukunun çiğnenmesi demek olacak bir yaklaşımın doğuracağı sonuçlara dikkat çekti.
Kırgız basınında konuyla ilgili en çok adı geçen kişi ise Yaşasın Kırgızistan Partisi Lideri Toktayim Ümitaliyeva. Ümitaliyeva hanım geçtiğimiz aylarda “Eylem hazırlığındaki 3 El-Kaide üyesi ölü ele geçirildi” haberleri üzerine katledilen kişilerin bedensel engelli 3 Kırgız genci olduğunu ve Cumhurbaşkanı Özel Kalemi Kaptagaev ile bağlantıları olduklarını ve tamamıyla masum bu gençler katledilerek birilerinin “operasyon yapıyoruz” görüntüsüyle ABD’den “para yardımı” almaya çalıştıklarını deşifre etmiş ve konu Kırgızistan’da büyük bir tepki doğurmuştu. Toktayim Ümitaliyeva da Ali Osman Bey ile olan görüşmelerini ve Kırgız dostu olduğuna en ufak şüphesi bulunmadığını ifade ettiği Zor’a karşı yapılan bu saldırının kabul edilemeyeceğini ifade ettiği açıklamalarında, “Kırgızlar olarak iltica talebinde bulunmuş ve Antiemperyalist duruşu sebebiyle ABD ve Türkiye makamları tarafından içimizdeki ajanlarla ortak operasyona maruz kalmış Ali Osman beyin iadesine kesinlikle izin vermeyeceğiz ve serbest kalması için elimizden geleni yapacağız” dediği kaydedildi. Hatta Toktayım Hanım’ın Ali Osman Zor’u gözaltına alan istihbarat subayını darp ettiği de gelen bilgiler arasında.
Konuyla ilgili gazete ve televizyon haberleri dışında www.centrasia.ru, www.paruskg.info, www.kyrgyzonline.com, www.news-asia.ru, www.euronews.net, thenews.kz, www.paruskg.info, www.for.kg, www.alamankg.org, www.rian.ru, www.rian.ru, www.erkintoo.kg, www.azattyk.org, www.paruskg.info, www.novoteka.ru, www.paruskg.info, www.mirror24.kg, www.100storon.ru, www.beta.rian.ru, www.focuskg.com, www.bnews.kz, www.thenews.kz internet sitelerinden bilgiler edinilebilir

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: ALİ OSMAN ZOR’UN “SORGUSUNA WOLFOWITZ DE KATILDI” İDDİASI    Çarş. Mayıs 18, 2011 11:58 am

Avukatlar Güven Yılmaz ve Ahmet Aslan Kırgızistan'a gitmiş olup yarın Kırgızistan'da basın açıklaması yapacakları haberi geldi. Allah yardımcıları olsun.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
RasimMesaj Sayısı : 10
Reputation : 2
Kayıt tarihi : 08/04/10

MesajKonu: Geri: ALİ OSMAN ZOR’UN “SORGUSUNA WOLFOWITZ DE KATILDI” İDDİASI    Perş. Mayıs 19, 2011 1:25 pm

http://kg.akipress.org/news:370771

Linki Translate'den çevirebilirsiniz...


[b]В случае, если Кыргызстан экстрадирует в Турцию Али Осман Зора, его ждет 25 лет тюрьмы, — адвокат[/b]
19-05-2011
15:21

Бишкек (АКИpress) - В случае, если Кыргызстан экстрадирует Али Осман Зора, попросившего в Кыргызстане политическое убежище, то ему могут дать 25 лет тюремного заключения, заявил его адвокат Гувен Йылмаз 19 мая на пресс-конференции в агентстве АКИpress.

Гражданин Турции Али Осман Зор был задержан в Бишкеке 2 мая сотрудниками КГНБ по запросу турецких коллег. Он обвинялся властями Турции в членстве в террористическом движении ИБДА.

На вопрос, действительно ли находится ИБДА («Фронт воинов великого исламского востока») в списке террористических организаций, составленный правительством Турции, Гувен Йылмаз подтвердил данный факт, уточнив, что, к примеру, Аль-Каеда и ИБДА имеют совершенно разные идеологические направления, и членов ИБДА в связи с этим нельзя называть террористами.

Далее адвокат, отметил, что Али Осман Зор является главным редактором журнала «КАЭДА», что в переводе означает «Основа основ», и многие путают с журналом «Аль-Каеда». В «КАЭДА», по его словам, публикуются материалы о культурных традициях народов тюркского мира. В данный момент Али Зор также является основателем ряда газет и журналов, которые публикуются в странах Германии, Швейцарии, Швеции и в Сирии.

Правозащитник Токтайым Уметалиева, также принимавшая участие в пресс-конференции, добавила, что ИБДА на самом деле является идеологической организацией, которая направлена против западного мышления, и в ее основе лежит пантюркизм. Али Зор, по ее словам, видел, что данная идеология близка Кыргызстану, в связи с чем и попросил политического убежища в Кыргызстане.

Запрос на содействие в задержании Али Осман Зора поступил в Генпрокуратуру КР от посольства Турции в марте 2011 г.
[url=http://kg.akipress.org/news]http://kg.akipress.org/news:370771[/url]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: ALİ OSMAN ZOR’UN “SORGUSUNA WOLFOWITZ DE KATILDI” İDDİASI    Perş. Mayıs 26, 2011 12:20 pm

Kırgızistan'a giden avukatlar dün Türkiye'ye dönmü olup, Ali OSman Zor'la yüz yüze görütükleri haberini almışş bulunuyoruz.

Detaylar bilahare...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: ALİ OSMAN ZOR’UN “SORGUSUNA WOLFOWITZ DE KATILDI” İDDİASI    Paz Mayıs 29, 2011 1:01 pm

http://www.comment.kg/component/flexicontent/item/552-turki-postavili-vlasti-kyrgyzstana-pered-vyborom.html


ALİ OSMAN ZOR'UN AVUKATLARININ KIRGIZİSTAN'DA YAPMIŞ OLDUĞU BASIN AÇIKLMASI VİDEOSU
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
ALİ OSMAN ZOR’UN “SORGUSUNA WOLFOWITZ DE KATILDI” İDDİASI
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» İktidarın Girişimci Çocukları
» tarihimizden ibretlik kıssaslar

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: DÜNYA :: SAVAŞ :: Büyük Türkistan-
Buraya geçin: