AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?

Aşağa gitmek 
Sayfaya git : 1, 2  Sonraki
YazarMesaj
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Cuma Ekim 15, 2010 9:01 pm

[size=18]Seçimlerden Sonra Kırgızistan'da Son Durum:

KIRGIZ TAZA DİN HAREKETİ LİDERİ ALBAY CUMAY SUYUNALİYEV'DEN 3 GÜNDÜR HABER ALINAMIYOR
Taza Din Lideri Albay Cumay Suyunaliyev'den bu gün itibariyle (15 10 2010 Cuma) üç günden bu yana haber alınamıyor.

Bu ayın 10'unda yapılan seçimlerden önce, Amerikan desteğiyle Taza Din'in üzerine gidileceğinin emareleri gözükmüştü.

Kırgızistan'ın Güneyindeki hareketliliğin müsebbibi olarak görülen Taza Din, seçimlerle alakalı olarak daha önce yaptığı basın toplantılarında ve yayınladığı deklerasyonda, demokrasi oyununu kabul etmeyeceğini açıklamıştı. Şu an fiili olarak Kuzey ve Güney diye bölünmüş olan Kırgızistan'ın en önemli iç dinamiği olan Taza Din'in, bölgede oyun oynamak isteyen iri güçleri ne kadar rahatsız ettiği seçim sürecinde aşikar oldu.

Seçimden önce Kırgısiztan'ın güneyinde farklı farklı grupların da dahil olduğu hazırlık sürecini bilmeyen yok. Bu hazırlık sürecinde toparlayıcı merkez olarak görülen Taza Din, hiçbir şekilde, Kırgızistanla ilgili Amerika ve Avrupa kaynaklı dayatmalara boyun eğmeyeceğini, birçok kez çeştli vesilelerle dile getirdi. Bu dayatmalara karşı, her türlü mücadeleye de hazırlıklı olduğunu da deklare etmişti.

Taza Din Başkanı Albay Cumay Suyunaliyev daha önce defalarca Salih Mirzabeyoğlu'nun özgür kalması ve Ermeni soykırım iddialarının gerçek olmadığını açıkladığı toplantılar da yapmıştı.

7 Nisan'dan önce Türkiye'ye de gelen sayın Suyunaliyev, gelmeden önce Türkiye'nin tarihi misyonuna vurgu yaparak, "Türkiye'nin gerçek dostları dostumuz, düşmanları da düşmanımız" açıklamasını bütün dünya kamuoyuna yapmıştı.

Seçimden hemen sonra, Güney Kırgızistan'ın dağlarında başlayan hareketlilik son iki günde çatışmaya dönüşmüş durumda.

Yasadışı yollardan bölgeye getirilen AGİT'den (Avrupa Polisi), bu çatışmaları durdurması umut ediliyor. Ancak daha hiçbir resmi statüsü olmayan bu yasadışı gücün, şu saate kadar herhangi bir çatışmaya katıldığı da tesbit edilemedi. Diğer yandan Kırgızistan güvenlik güçlerinin neredeyse yüzde doksanı, şu saat itibriyle Güney Kırgızistan'da bulunmakta. Yine bizim aldığımız haberlere göre özellikle Batkent dağlarında, yani sınır bölgesinde, 5 bin ila 7 bin arasındaki bir militan milis güç abluka altına alınmaya çalışılmakta. Bunun yanında son bir buçuk-iki aydan beri Tacikistan'da süren çatışmalar, Kırgısiztan ve Özbekistan sınırında devam etmektre. İslamcı militanlarla Tacik yönetimi arasında süren bu çatışmalardan Özbekistan oldukça rahatsız olduğundan dolayı, yine neredeyse bütün silahlı gücünü Kırgızistan ve Tacikistan sınırına yığmış durumda.

10 Ekim'de yapılan seçimlerden sonra AtaMeken Sosyalist Parti ve Cumhuriyet Partisi şu an Atacurt ve Ar Namıs Partisine karşı koalisyon hükümeti kurabilecek sayıya ulaşmış gözüküyorlar. Bu demektir ki, 7 Nisan'da Atacurt Partisi'nin ikidarını devirenler, yani geçici hükümeti oluşturanlar tekrar koalisyon hükümeti kurabilirler. Hükümetin bu şekilde oluşacağını zannneden devlet içindeki bu partilere yakın bir klik, seçimin bu neticesinden cesaret alatrak, Taza Din Lideri Albay Suyunaliyev'i kalleşçe gözaltına almış olabilir.
Bişekek ve Kırgısiztan genelidenki Taza Din mensupları, Albay Suyunaliyev'den yaklaşık üç günden beri haber alınamamsından SNB'yi (Kırgız İstihbaratı) soruumlu tutmaktadır.

Cumay Suyunaliyev'den haber alınamaması hadisesi, son iki gündür duyulduğu her yerde çatışmalara sebep oldu. Özellikle Güney'de (dün -14 10 2010 Perşembe- itibariyle) belli başlı bölgelerde yoğun çatışmalar yaşandı.
Abay Cumay Suyunaliyev'den haber alınamamasının 3. gününde (15 10 2010 Cuma) Bişkek'de Gazi Vakfı Başkan Yardımcısı ve Afgan Gazileri ve Gençler Partisi Genel Başkanı Sabur Bey'in önderliğinde, Aki Pres Haber Ajansı'nda bir basın tolnatısı yapıldı.

Toplantıda basına dağıtılan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Meydan okuyoruz!

SNB tarafında yasadışı bir şekilde gözaltınaa alındığına inandığımız Taza Din Lideri Cumay Suyunaliyev'in kılına bir zarar geldiğ anda bütün güçlerimizle bu yasadışı organizasyona karşı savaşacvağımızı bütün Kırgısiztan kamuoyuna duyururuz.

İki gün içinde Albay Cumay Suyunaliyev'den herhangi bir haber alamazsak, bütün güçlerimizle harekete geçeceğiz.

Yasadışı örgüt SNB, bir savaş istiyorsa, ona, istediği savaşı vereceğiz.”

Yaklaşık bir haftadan beri Bişkek başsavcısı SNB'nin yasadışı bir örgüt olduğunu kamuoyuna duyurmakta ve Kırgızistan'daki bütün devrimler ve karışıklıkların müsebbibi olarak da SNB'nin icraatlarını göstermekte.

Taza Din'e mensup gönüldaşların bayraklarla katılımıyla gerçekleşen basın toplantısında şaşkınlığı gözlerinden okunan basın mensuplarının tek bir soru soramaması ve etrafta bulunan yasadışı örgüt mensuplarının hareket bile edememesi oldukça dikkat çekiciydi.

Gazi Vakfı üyelerinin ne derece ciddi olduğunu ve söyledikleri sözü söyledikleri yerde bırakmadığını bilenler, bu basın toplatısının ne manaya geldiğini de anladılar.

Yine bu gün, Emekli Polis Subayları Derneği'ne mensup subaylar da -ki Sayın Suyunaliyev bu derneğin başkan yardımcısı- Bişkek'de toplanma kararı aldılar.

Yine basın toplantısında Sabur Bey, “Bu işte kimlerin parağı olduğunu tek tek biliyoruz” açıklamasını yaptıktan sonra, “Önümüzdeki süreç artık bunlarla hesaplaşma süreci” dedi. Son oalrak, Sabur Bey, basın toplantısını, “Hiç kimse arkasında duramayacağı sözü söylememeli, altından kalkamayacağı harekete de girişmemeli” diyerek bitirdi.

Şu an Kırgızistan'da 7 Nisan süreci farklı bir safhaya girmş durumda. Kararlar verildi, kılıçlar çekildi. Toprağın altında kimin neyi varsa hepsi şu an toprağın üstünde.


[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Cuma Ekim 15, 2010 9:04 pm

Türk medyasında ordumillet.com sitesiyle beraber eş zamanlı olarak ilk defa formumuzda yayınlanan bu haberde geçen basın toplantısıyla ilgili resimlerin tamamı birazdan.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Cuma Ekim 15, 2010 11:49 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
keyfiyet

avatar

Mesaj Sayısı : 224
Reputation : 16
Kayıt tarihi : 18/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Paz Ekim 17, 2010 8:56 pm

Hocam bir gelişme var mı ?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Paz Ekim 17, 2010 9:56 pm

Gelişme yok.

Yarın İstanbul'da, konsolosluk önünde bir basın açıklaması yapıalcak.

Edindiğim intiba, Kırgızistan'da her an her şeyin olabileceği.

Allah neleri nelere vesile eder, göreceğiz.

Yarın, verilen mühlet doluyor, Allah yar ve yardımcıları olsun.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Paz Ekim 17, 2010 10:19 pm

KIRGIZ LİDER SUYUNALİYEV'İ KİMLER KAÇIRDI?


Kırgızistan TAZA DİN Hareketi Lideri Albay Cumay Suyunaliyev'den 6 gündür (13-10-2010 Çarşamba'dan beri) haber alınamıyor...

Geçtiğimiz aylarda Türkiye'ye de bir ziyaret gerçekleştiren Albay Cumay Suyunaliyev'i, Kırgızistan'da Amerikan'nın bir üs bulundurmasına karşı yürüttüğü etkili kampanyalarla olduğu kadar Türkiye'ye karşı yürütülen Ermeni Soykırımı iddialı saldırılara karşı çıkması ve "Türkiye'nin gerçek dostları dostumuz, düşmanları da düşmanımız" açıklamasıyla tanıyoruz.

TAZA DİN Hareketi Lideri'nden haber alınamamasından Kırgız İstihbaratı SNB'yi sorumlu tutmakta.

Suyunaliyev'in Türkiye'deki gönüldaşları olarak, bugün sabah saat 10:00 da (18-10-2010 Pazartesi) Kırgızistan'ın Taksim'de bulunan konsolosluk binası önünde Türkiye'nin büyük dostu Suyunaliyev'in akıbetini soracağız.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 9:51 am

KIRGIZİSTAN ELÇİLİĞİ ÖNÜNDE YAPILAN BASIN AÇIKLAMSI:

18 EKİM 2010 PAZARTESİ

Kırgızistan TAZA DİN Hareketi Lideri Albay Cumay Suyunaliyev’den 13 Ekim 2010 tarihinden beri haber alınamamaktadır.

ATAYURDU Kırgızistan'da TAZA DİN Hareketi’nin kurmay kadrosundan olan, aynı zamanda Gazi Vakfı Başkan Yardımcısı ve Afgan Gazileri ve Gençler Partisi Genel Başkanı Sabur Mambetov’un 15 Ekim 2010 tarihli basın toplantısıyla dünya kamuoyuna duyurulan bu hadise, Kırgızistan halkını olduğu kadar Türk Halkını da endişeye sevketmiştir.
Geçtiğimiz 10 Ekim tarihinde Kırgızistan’da yapılan seçim ve öncesinde yaşanan süreçte TAZA DİN, hiçbir şekilde, Kırgızistan'la ilgili Amerika ve Avrupa kaynaklı dayatmalara boyun eğmeyeceğini, çeşitli vesilelerle dile getirmiş ve bu dayatmalara karşı, her türlü mücadeleye de hazırlıklı olduğunu da deklare etmişti. TAZA DİN Liderliğinin ortaya koyduğu bu antiemperyalist duruş, Amerikan desteğiyle TAZA DİN Hareketi’nin üzerine gidileceğinin emarelerini de göstermeye başlamıştı ki, Cumay Bey’den haber alınamadığı bilgisi geldi.
Albay Cumay Suyunaliyev, Kırgızistan ordusunda “Kartal” adlı Özel Tim eski komutanlığı ve Yüksek Polis Okulu Öğretim Üyeliği yapmış bulunan üst düzey bir Kırgız subayıdır. 20 yıldır, emekli ve görevde bulunan subay arkadaşları, öğrencileri, Kırgız aydınları ve halkı arasında, Sovyet Rusya’nın dağılmasından sonra Türkistan Coğrafyası’nın derlenip toparlanması ve Emperyalizme karşı birlik olunması yolunda yürüttüğü çalışmalar neticesinde 2008 yılında TAZA DİN –Temiz Din- Hareketi adıyla ortaya çıkan hareketin lideridir.
TAZA DİN, 2008 yılında yayınladığı çıkış deklarasyonuyla adını bütün dünyaya duyurdu. Söz konusu deklarasyonun yayınlanmasının hemen ardından, Türk ve İslâm Âlemi’nin lideri konumunda gördükleri Türkiye’ye ziyaret gerçekleştiren gönüldaşlarımız, deklarasyonlarında şu ifadelere yer vermişlerdi:
-Kırgızistan’daki ABD üsleri kapatılsın,
-Doğu Türkistan’a Özgürlük,
-KKTC’yi tüm İslâm Dünyası’nın tanıması,
-Sözde “Ermeni Soykırımı” iddiasını Türkiye’ye iftira olarak tanımalıyız,
-1945 senesinde Fransa tarafından Cezayir’de Müslüman milletine uygulanan soykırımı tanımalıyız,
-Karabağ topraklarını Ermenistan tarafından işgal altında olarak kabul etmeliyiz,
-İran’ın da Barış Nükleer Programına hakkı var,
-İran’a karşı ambargo kaldırılmalı,
-Kumandan Salih Mirzabeyoğlu’na özgürlük,
-Türkiye, Ürdün, Suudi Arabistan, İran… Bu ülkelerden birini Hilâfet Merkezi olarak seçmeliyiz…
Özellikle Kırgızistan’daki Amerikan askerlerinin Kırgız halkına karşı saldırgan tutumu ve bir Kırgız vatandaşının öldürülmesi ile ilgili hukuki süreci yürüten TAZA DİN Hareketi’nin MANAS İşgal Üssü’ne karşı yürüttüğü kampanyalar neticesini vermiş ve böylece 2009 yılının ilk aylarında MANAS İşgal Üssü’nün kapatılması kararı alınmıştı.
Bu süreçte yürüttüğü yoğun çalışmalar, 7 Nisan olaylardaki kritik katılımıyla birlikte TAZA DİN Hareketi’ni Kırgızistan’ın en önemli siyasi gücü konumuna getirmişti.
7 Nisan olayları patlak vermeden bir hafta öncesinde Cumay Suyunaliyev’in Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret ve çeşitli mahfillerde yaptığı görüşmeler, ziyaretini tamamlayıp ülkesine dönmesiyle “7 Nisan Olayları” olarak patlak vermişti.
Cumay Bey’in Türkiye’de bir çok medya kuruluşuna, parti ve derneklere yaptığı ziyaretlerin ardından, aynı zamanda bir hukukçu olması vasfıyla Bolu F Tipi Cezaevi’nde hükümlü bulunan Salih Mirzabeyoğlu’nu ziyaret etmesi de, biliyoruz ki birilerini çok rahatsız etmişti.
Bizler burada, “Türkiye’nin gerçek dostları bizim de dostumuzdur, düşmanları ise, düşmanımız!” diyen Türkiye'nin büyük dostu Sayın Suyunaliyev'in akıbetini sormak için buradayız!
Bişkek ve Kırgısiztan genelindeki TAZA DİN mensupları, Albay Suyunaliyev'den yaklaşık 6 günden beri haber alınamamasından Kırgız İstihbaratı SNB'yi ve diğer yasadışı örgütleri sorumlu tutmaktadır. Bişkek başsavcısı tarafından dahi yasadışı bir örgüt olduğu ifade edilen bir yapının, bütün Vatansever Kırgız Halkı için ne büyük tehdit olduğu ortadadır. Bunun içindir ki, Albay Suyunaliyev’in kayıp olduğunun duyulduğu bütün Kırgız şehirlerinde çatışmalar yaşanmaktadır.
TAZA DİN Hareketi adına Kırgızistan Aki Press Haber Ajansı'nda bir basın toplantısı yapan Gazi Vakfı Başkan Yardımcısı ve Afgan Gazileri ve Gençler Partisi Genel Başkanı Sayın Sabur Mambetov ve arkadaşlarının toplantıda yayınladıkları bildirinin altına Türk Halkı adına biz de burada imzamızı atıyoruz.

“Meydan okuyoruz!
SNB tarafından yasadışı bir şekilde gözaltına alındığına inandığımız Taza Din Lideri Cumay Suyunaliyev'in kılına bir zarar geldiği anda bütün güçlerimizle bu yasadışı organizasyona karşı savaşacağımızı bütün Kırgısiztan kamuoyuna duyururuz.
İki gün içinde Albay Cumay Suyunaliyev'den herhangi bir haber alamazsak, bütün güçlerimizle harekete geçeceğiz.
Yasadışı örgüt SNB, bir savaş istiyorsa, ona, istediği savaşı vereceğiz.”

“Türkiye ve Türkistan birdir ve bir olmak zorundadır” diyerek TAZA DİN Hareketini kurduklarını ifade eden Cumay Suyunaliyev’e karşı girişilen bu saldırı, Kırgız Halkına karşı olduğu kadar Türk Halkına da yapılmış bir saldırıdır!
Bunun hesabını Türk Halkı olarak bizler de soracağız ve bu savaşı bizler de vereceğiz! Kısasa Kısas!
Kırgızistan Hükümeti derhal Cumay Suyunaliyev’in akıbeti hakkında Türk Halkını bilgilendirmelidir!
Ve eğer en kısa sürede bir netice alınmazsa, konuyla ilgili failleri tek tek bildiğimizi ifade ederek, Türkiye’den de, bu işin içinde parmağı olanları Türk ve Kırgız kamuoyuna ifşâ edeceğimizi ilan ederiz!
Amerika namı hesabına, Kırgızistan’da Amerika’ya karşı mücadele edenlere operasyon yapanlar, bu aşağılık 50 Milyon Dolar pazarlığının hesabını verecekler!
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 7:38 pm

Basın açıklamasının ardından gazetecilerin ve televizyon muhabirlerinin sorularını yanıtlayan Aydın Alkan; "İfade ettiğimiz SNB adlı yasadışı örgütün başında bulunan kişinin "Kırgızistan'da Rusya ve ABD'nin ülkede ikinci bir üs kurmalarına karşı değilim" açıklaması bizi Cumay Bey'in akıbeti hakkında haklı endişelere sürüklediğini de ifade ediyoruz." dedi.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 7:41 pmYalnız, Kırgızistan resimlerindeki "siyah bayrak"a dikkatnizi çekerim.

Yeni haber olmayışı da vaziyetin ciddiyetini gösteriyor. Zaten çatışmaların başladığını ilk haberde duyurmuştuk. Allah, cephede savaşanların yardımcısı olsun.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 11:05 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 11:14 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 11:18 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 11:23 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 11:26 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 11:38 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 11:43 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 11:48 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 11:52 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Ptsi Ekim 18, 2010 11:55 pm

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Salı Ekim 19, 2010 12:01 am

Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Salı Ekim 19, 2010 12:09 am
[img]http://www.odatv.com/images/2010_10/2010_10_18/ibdaci-komutan-nereye-kayboldu-1810101200_l.jpg[/img]

[size=24][color:62c6=red]

İBDACI KOMUTAN NEREYE KAYBOLDU
[/color]

[/size]
[size=18]

Türkiye'de İBDA hareketine yakınlığı ile bilinen, Kırgızistan'da geçtiğimiz aylarda gerçekleşen ayaklanmanın içinde yer alan Kırgızistan TAZA DİN Hareketi lideri Albay Cumay Suyunaliyev kayboldu. 13 Ekim tarihinden itibaren haber alınamayan Suyunaliyev'in Kırgızistan'da siyasi bir operasyona uğramış olabileceği konusunda endişeler var.

Kırgızistan'da yaşanan ayaklanmada etkili olan Afgan Gazileri Vakfı Başkan Yardımcısı Sabur Mambetov basına şöyle bir açıklamada bulundu: "SNB tarafında yasadışı bir şekilde gözaltınaa alındığına inandığımız Taza Din Lideri Cumay Suyunaliyev'in kılına bir zarar geldiği anda bütün güçlerimizle bu yasadışı organizasyona karşı savaşacağımızı bütün Kırgızistanztan kamuoyuna duyururuz.
İki gün içinde Albay Cumay Suyunaliyev'den herhangi bir haber alamazsak, bütün güçlerimizle harekete geçeceğiz.
Yasadışı örgüt SNB, bir savaş istiyorsa, ona, istediği savaşı vereceğiz".

Suyunaliyev Türkiye'ye ziyarete gelmiş, İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu'nu ziyaret etmişti.
[/size]
Odatv.com
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Salı Ekim 19, 2010 12:11 am[size=24][color:02e2=red]
Kırgızistan Başkonsolosluğu önünde eylem[/color]


[/size]


İSTANBUL
18.10.2010 12:09:16
ŞABAN ÖZDEMİR
İSTANBUL[size=18]

Kırgızistan'daki Taza Din Hareketi Lideri Albay Cumay Suyunaliyev'den 13 Ekim 2010 tarihinden bu yana haber alınamadığını belirten bir grup, Kırgızistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde eylem yaptı.


Konsolosluk önünde tekbir getiren grup, kayıp lider Suyunaliyev'in bir an önce bulunması ve kendilerine bilgi verilmesini istedi. Grup adına basın açıklamasını yapan Aydın Alkan, "Geçtiğimiz 10 Ekim'de Kırgızistan'da yapılan seçim öncesinde yaşanan süreçte Taza Din hiçbir şekilde Kırgızistan ile ilgili Amerika veya Avrupa kaynaklı dayatmalara boyun eğmeyeceğini çeşitli vesilelerle dile getirmiş ve bu dayatmalara karşı her türlü mücadeleye de hazırlıklı olduğunu deklare etmişti.

Taza Din liderliğinin ortaya koyduğu bu antiemperyalist duruş, Amerikan desteğiyle Taza Din hareketinin üzerine gidileceğinin emarelerini göstermeye başlamıştı ki Cumay Bey'den haber alınamadığı bilgisi geldi" dedi.

'Türkiye'nin gerçek dostları bizim de dostumuzdur, düşmanları ise düşmanlarımızdır' diyen Suyunaliyev'in akıbetini sormak için konsolosluk önünde toplandıklarını anlatan Alkan, "Bişkek ve Kırgızistan genelindeki Tazadin mensupları, Albay Suyunaliyev'in kaybolmasından Kırgız istihbaratı SNB'yi sorumlu tutmaktadır. Albay Suyunaliyev'in kaybolduğunun duyulduğu bütün Kırgız şehirlerinde çatışmalar yaşanmaktadır.

İki gün içinde Albay Suyunaliyev'den herhangi bir haber alamazsak bütün güçlerimizle harekete geçeceğiz. Yasadışı örgüt SNB savaş istiyorsa ona istediği savaşı vereceğiz. Gazi Vakfı Başkan Yardımcısı, Afgan Gazileri ve Gençler Partisi Genel Başkanı Sabur Mambetov ve arkadaşlarının toplantıda yayınladıkları bildirinin altına Türk halkı adına biz de imzamızı atıyoruz. Toplanan bu imzaları konsolosluğa veriyoruz" şeklinde konuştu.

Grup, basın açıklamasının ardından toplanan imzaları konsolosluğa vererek, olaysız şekilde dağıldı.[/size]iha
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Salı Ekim 19, 2010 12:15 am[size=24][color:2f90=red]
YENİ DEVİR HUKUKÇULAR DERNEĞİ
BASIN AÇIKLAMASI[/color]


[/size]
[size=18]
Kamuoyuna;

Dost ve kardeş ülke Kırgızistan’ın en önemli ve millî bir dinamiği olan TAZA
Din Hareketi’nin lideri ve değerli meslektaşımız Av. Cumay Suyunaliyev’den 19
Ekim 2010 itibariyle tam 7 gündür haber alınamamaktadır.

Değerli meslektaşımızın Kırgızistan devletinin içine yuvalanan ve adetâ bir
çete gibi faaliyet gösteren SNB tarafından kaçırılmış olması kuvvetle
muhtemeldir.

Bişkek Başsavcısı tarafından da “yasadışı bir örgüt olarak” tavsif edilen ve
yaptığı icraatlarla Kırgızistan'daki bütün iç karışıklıkların müsebbibi olarak
gösterilen SNB'nin Cumay Suyunaliyev’i kaçırmasına mukabil ilgili mercilerin
değerli meslektaşımızı hürriyetine kavuşturmak ve sorumluları yargılamak
hususunda hiçbirşey yapmaması, hem Türkiye'de ve hem de Kırgızistan'da büyük
bir hayret ve kaygıyla izlenmektedir.

Bütün bir Türkistan coğrafyasında üyesi bulunan, bu coğrafyada çok derin
bir nüfuzu ve etkinliği olan Gazi Vakfı Başkan Yardımcısı ve Afgan Gazileri ve
Gençler Partisi Genel Başkanı Sabur Bey de, C. Suyunaliyev'den haber
alınamamasının 3. gününde (15.10.2010) Bişkek'te yaptığı bir basın toplantısında;
“SNB tarafından (Kırgızistan İstihbaratı) yasadışı bir şekilde gözaltına
alındığına inandığımız Taza Din Lideri Cumay Suyunaliyev'in kılına bir zarar
geldiği anda bütün güçlerimizle bu yasadışı organizasyona karşı
savaşacağımızı bütün Kırgısiztan kamuoyuna duyururuz.”
sözleriyle ilgilileri ivedilikle göreve çağırmış, sürecin gecikmesi hâlinde yaşanacak
muhtemel süreci açık bir şekilde ifade etmiştir.

“Türkiye'nin dostu; dostumuz, düşmanı da düşmanımızdır.” diyerek
Atayurt'tan Anayurt'a desteklerini ileten TAZA Din Hareketi Lideri Av. Cumay
Suyunaliyev'in bulunması ve ilgililerin kanun önünde hesap vermesi hem
Kırgızistan, hem Türkiye ve hem de bütün bir Türkistan'ın menfaati icabıdır.

Kırgız ve Türk hükümetlerinin meslektaşımız Av. Cumay Suyunaliyev’in
hürriyetine kavuşturulması ve sorumluların cezalandırılması hususunda azami
gayret ve hassasiyeti göstermesini bekliyor,bu konunun her mahfilde sonuna
kadar takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz.

Saygıyla duyrulur.

Av. Ali Rıza YAMAN
(Yeni Devir Hukukçular Dernegi Genel Başkanı)
Av. Güven YILMAZ
(Yeni Devir Hukukçular Dernegi İstanbul Şube Temsilcisi)
Av. Ahmet ARSLAN
(Yeni Devir Hukukçular Dernegi Adana Şube Temsilcisi)
Av. Mehmet TIĞLI
(Yeni Devir Hukukçular Derneği Antalya Şube Temsilcisi)
Av. Ahmet CENGİZ
(Yeni Devir Hukukçular Derneği Gaziantep Şube Temsilcisi)
Av. Halil BİNGÖL
(Gaziantep Barosu Genel Sekreteri)
İsmail BULUT
(Yeni Devir Hukukçular Derneği Konya Şube Temsilcisi)
Av. Çağrı CENGİZ
Av. Halil KILIÇ
Av. Halil İbrahim YILMAZ
Av. Hasan ÖLÇER
Av. Hasan SOLAK
Av. Harun YÜKSEL
Av. Mehmet SARI
Av. Zafer ŞAHİN
Av. Zeliha KILIÇPARLAR[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Çarş. Ekim 20, 2010 3:21 pm

Son dakika haaberi olarak, ABD Büyükelçiliğinin, hadseye müdahil olmadığını dolaylı yollardan açıkladığı bildiriliyor.

Detaylar gelecek.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?   Çarş. Ekim 20, 2010 8:16 pm

Amerika'nın Kırgız Elçiliği İddialardan Dolayı Kaygılı13 Ekim tarihinden beri kendisinden haber alınamayan Kırgızistan’ın TAZA DİN –Temiz Din- Hareketi’nin Lideri Albay Cumay Suyunaliyev, son bir haftadır yanlızca Kırgızistan değil, başta Özbekistan ve Kazakistan olmak üzere Türkistan Coğrafyası’nda gündem olmaya devam ediyor.

Büyük kısmı emekli ve muvazzaf subaylardan oluşan TAZA DİN Hareketi’nin, aynı saflarda bulunmuş olmak, aynı okullarda okumuş olmak gibi Sovyet Dönemi’nden bu yana Özbekistan ve Kazakistan’daki subay ve akademisyen silah arkadaşları ve dostlarıyla devam edegelen ilişkileri de bulundukları yerlerden Cumay Suyunaliyev’in akıbetini sorgulayıcı girişimlerde bulunuyorlar.

Bu çerçevede Özbekistan ve Kazakistan’daki TAZA DİN ve Afgan Gazileri Vakfı (*) mensuplarının resmi ve gayrıresmi kanallardan Kırgızistan Hükümeti’ni sıkıştırdığı gelen bilgiler arasında.

ANTİEMPERYALSİT MÜCADELENİN TÜRKİSTAN’DAKİ REMZ ŞAHSİYETİ
Eski SSCB Subaylarından olan Sayın Cumay Suyunaliyev, Kırgızistan’ın bağımsızlığının ilanından sonra, gerçek mânâda bağımsız olabilmek için mücadelesine devam eden ve Taza Din hareketiyle milleti adına “tam bağımsızlık” iradesini deklare ederken, Manas İşgal Üssü'ne karşı verdikleri mücadelyle iileri çıkıp, Türkistan coğrafyasında, “tam bağımszlık” idealine remz olmuş bir şahsiyet.

AMERİKA ŞÜPHELERİN KENDİ ÜZERİNDEN ODAKLANMASINDAN RAHATSIZ
Amerika, TAZA DİN Liderinin kaybolmasıyla ilgili sorumlu tutulmasından kaygılı… Alınan bilgilere göre Bişkek’teki Amerikan Büyükelçiliği’nden bazı gayrı resmi unsurlar, TAZA DİN Hareketi yetkililerine Cumay Suyunaliyev’in kaybolması ile ilgilerinin olmadığını ısrarla belirtmişler.

Cumay Bey'in akıbeti, büyük Türkistandan başlayarak Orta Asya ve dünya siyasetine tesir edebilecek seviyede.

(*) Afgan Gazileri Vakfı, SSCB'nin Afganistan'ı işgali yıllarında Kızıl Ordu saflarında, Afganistan'da, Afgan mücahidlere karşı savaşan Kızıl Ordu subayları tarafından oluşturulan ve eski SSCB coğrafyasına yayılmış bir teşekkül. Vakıfın yöneticisi pozisyonunda bulunan Kırgız üyeler (başta Vakfın Başkanı Sabur bey olmak üzere) Kırgızistan'daki faaliyetlerini, aynı zamanda, Taza Din hareketi ile birlikte kurdukları Afgan gazileri ve Gençler Partisi çatısı altında da devam ettirmekte.Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
SUYUNALİYEV KAÇIRILDI MI?
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : 1, 2  Sonraki

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: DÜNYA :: SAVAŞ :: Büyük Türkistan-
Buraya geçin: