AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 ULUSLARARASI SORUŞTURMA AÇILACAK !!!:)

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
turbixMesaj Sayısı : 161
Reputation : 7
Kayıt tarihi : 15/04/10

MesajKonu: ULUSLARARASI SORUŞTURMA AÇILACAK !!!:)   Ptsi Ağus. 02, 2010 7:43 pm

[size=18]
[table:2084 bgColor=#ffffff][tr][td:2084 class=metin][b]İsrail uluslararası soruşturmayı kabul etti[/b][/td][td:2084 align=right][/td][/tr][/table]
İsrail Mavi Marmara gemisine yapılan baskınla ilgili olarak uluslararası soruşturmayı kabul etti.


BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mavi Marmara gemisinin de içinde bulunduğu filoya düzenlenen ve 9 Türk'ün hayatını kaybettiği baskınla ilgili uluslararası soruşturmanın 10 Ağustosta başlayacağını açıkladı.
Ban, yaptığı yazılı açıklamada, Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı Goeffrey Palmer ve Kolombiya Devlet Başkanı Alvaro Uribe'nin başkanlık edeceği, bir Türk ile bir İsrailli temsilcinin yer alacağı heyetin Eylül ortasında da ilk raporunu sunacağını kaydetti.
İsrailli yetkililer de, İsrail'in BM soruşturmasında yer almayı kabul ettiğini söylemişti.
Ban'ın önerisine göre, gemi baskını ile ilgili hem Türkiye'nin hem de İsrail'in açtığı soruşturmalar bir inceleme komisyonu tarafından değerlendirilecek. Söz konusu komisyonda, ABD, BM, İsrail ve Türkiye'nin temsilcileri yer alacak.
Söz konusu ekip, çalışmalarına ancak bu her iki ülkede yapılan soruşturmaların tamamlanmasından sonra başlayacak. Bu komisyonun başkanlığını da Yeni Zelanda'nın eski Başbakanı Geoffrey Palmer, yardımcılığını ise Kolombiya Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe yürütecek.
Haaretz, bu komisyonda Türkiye'nin temsilcisi olarak Dışişleri Bakanlığı Müsteşarlığı yapmış bir diplomatın isminden söz ettiğini öne sürdü. İsrail'in ise, kuruluşunda önceleri mutabık olmadığı komisyondaki temsilcisinin ismini henüz gündeme getirmediği kaydedildi. [b]
BM'nin Mavi Marmara soruşturmasına İsrail de katılacak
[/b]
Mavi Marmara gemisinin de içinde bulunduğu filoya düzenlenen ve 9 Türk'ün hayatını kaybettiği baskınla ilgili olarak BM çerçevesinde kurulacak heyete İsrail'in katılacağının, bizzat İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'a bildirildiği açıklandı.
BM Genel Sekreteri Ban açıklamasında, hem İsrail'in hem de Türkiye'nin uzlaşı zihniyeti çerçevesinde işbirliği yaptıklarını belirterek, her iki ülkeye de teşekkürlerini bildirdi ve bunun önemli bir gelişme olduğunu ifade etti.
İsrail hükümet sözcüsü Merk Regev de AP'ye yaptığı açıklamada, "Bugün İsrail, BM Genel Sekreteri'ni, filo olayı konusunda Genel Sekreter'in oluşturacağı heyete katılacağı yönünde bilgilendirmiştir. Nihayette gerçeklerin bizim yanımızda olduğundan eminiz. Güvenilir, nesnel bir (soruşturma) heyet olacağı konusunda herhangi bir sorun olduğunu düşünmüyoruz" diye konuştu.
-İSRAİL İÇİN YENİ BİR DURUM-
AP ajansı, İsrail'in soruşturma heyetini kabul etmesiyle, BM'ye yönelik on yıllardır devam eden geleneksel tutumundan koptuğu yorumunu yaptı.
Yorumda, İsrail'in BM'ye daima kuşkuyla baktığı, BM organlarını ülkesine karşı taraflı tutum takınmakla suçladığı belirtilerek, "bu karar, İsrail için bu tutumdan bir ayrılmayı işaret ediyor" denildi. [b]
Davutoğlu'ndan ilk değerlendirme
[/b]
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği operasyonla ilgili kurulan BM soruşturma komisyonunun, uluslararası hukukun üstünlüğünü teyit edeceğini söyledi.
Davutoğlu, İsrail'in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği operasyonla ilgili BM soruşturmasında işbirliği yapmayı kabul etmesi kararıyla ilgili olarak A.A muhabirine yaptığı açıklamada, BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun'a, yoğun çabaları ve çalışmaları için teşekkür ettiğini söyledi.
Ahmet Davutoğlu, BM Güvenlik Konseyi Başkanlık açıklamasında, Türkiye'nin talepleri ve 15 Güvenlik Konseyi üyesinin mutabakatı doğrultusunda bazı hususların dile getirildiğini belirtti.
Bu hususlar arasında, tarafsız ve objektif bir uluslararası komisyon oluşturulmasının da yer aldığını kaydeden Davutoğlu, bu konuda iki kanalda ilerleme sağlandığını, birincisinin BM Cenevre İnsan Hakları Komisyonu'nun oluşturduğu komite olduğunu ifade etti.
Bakan Davutoğlu, ikinci komisyonun da BM Genel Sekreteri tarafından oluşturulduğunu ve İsrail tarafının da buna onay verdiğini, bu kurulun oluşturulmasının çok büyük bir önem taşıdığını kaydetti.
-"BU KONU İKİLİ BİR KONU OLMANIN ÖTESİNDE ÖNEM TAŞIYOR"
Olayda uluslararası hukuk ihlalinin söz konusu olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, şöyle devam etti:
"Bu konu, Türkiye ile İsrail arasında ikili bir konu olmanın çok ötesinde önem taşıyor. Açık bir uluslararası hukuk ihlali söz konusu... Bu hukuk ihlalinin uluslararası toplum tarafından da soruşturulması gerekir. 8 Türk vatandaşı, 1 Türk ve ABD vatandaşının uluslararası sularda bir saldırı sonucu öldürülmüş olmaları, mutlaka uluslararası toplumca hesabı sorulması gereken bir durumdu".
Dışişleri Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye insani yardım götürmek için yola çıkan Mavi Marmara gemisine uluslararası sularda düzenlediği baskınla ilgili BM Genel Sekreteri tarafından uluslararası bir kurul oluşturulması kararı üzerine bir açıklama yaptı. Bakanlık, bunun doğru yönde atılmış bir adım olduğunu bildirdi.
Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un, İsrail'in gerçekleştirmiş olduğu baskın ile ilgili kapsamlı bir soruşturma yapılabilmesini teminen BM Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) 1 Haziran 2010 tarihli Başkanlık Açıklaması'nın uluslararası bir Kurul kurmuş olmasının memnuniyet verici olduğu belirtildi. Genel Sekreter'in bir süredir bu doğrultuda sarf etmiş olduğu yoğun çabayı ve sergilediği kararlı tutumu takdirle karşıladığının belirtildiği açıklamada, Bugün kurulduğu açıklanan Soruşturma Paneli'ni bu bağlamda doğru yönde atılmış bir adım olarak görüldüğü ifade edildi.
Yürütülecek soruşturmanın BMGK Başkanlık Açıklaması'nın lafzı ve ruhuyla bağdaşır şekilde, uluslararası standartlara uygun, süratli, tarafsız, muteber ve şeffaf bir nitelik taşımasının zaruri olduğunun kaydedildiği açıklamada:" Kurul'un çalışmalarının etkin bir şekilde yürütüleceğine ve tüm üyelerinin üzerlerine düşen tarafsızlık ve sorumlulukla hareket edeceklerine inanıyoruz. Soruşturmanın varacağı sonuçların bölgenin ihtiyaç duyduğu huzur ve barış kadar, uluslararası hukuka saygının yerleşmesine ve benzer ihlallerin tekrarının önlenmesine önemli katkılarda bulunacağını temenni ediyoruz. " denildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:"Bu çalışmaların etkin bir şekilde yürütülmesi bakımından Genel Sekreter'e güvenimiz tamdır ve ülkemizin gereken katkılarda bulunacağı da tabiidir.
Öte yandan, Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi'nin 2 Haziran 2010 günü almış olduğu karar uyarınca oluşturulan Veri Toplama Misyonu'nun faaliyetlerinin de, Genel Sekreter tarafından başlatılan bu çalışmalara tamamlayıcı bir işlevi olmasının beklendiği belirtildi. Bölgesinde herkes için istikrar, barış ve güvenliğin tesisini hedefleyen Türkiye, her zaman olduğu üzere, bundan böyle de bu yöndeki çabalarını aynı kararlılıkla sürdürecektir. Temennimiz tüm ülkelerin de bu anlayışla hareket etmeleridir."
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in, Mavi Marmara gemisine düzenlediği operasyonla ilgili kurulan komisyonu kabul etme kararının, "her ülkenin, uluslararası hukuka hesap verebilir durumda olduğunu ortaya koyduğu" anlamına geldiğini söyledi.
Davutoğlu, A.A muhabirine yaptığı açıklamada, şunları kaydetti: "Bugün, uluslararası vicdanı temsil eden Birleşmiş Milletler adına BM Genel Sekreteri çok önemli bir adım atmıştır. Bu komisyon, uluslararası hukukun üstünlüğünü teyit edecektir, aynı şekilde BM üyesi her ülkenin eylemleri, attığı adımlar dolayısıyla hesap verebilir durumda olduğunu ortaya koymuştur."
"Komisyonun, objektif, süratli ve kapsamlı bir çalışma yapacağından eminiz, BM Genel Sekreterine güvenimiz tamdır" diyen Davutoğlu, uluslararası hukukun üstünlüğünü temsil etme anlamında çok önemli bir adım atıldığını yineledi.
-KOMİSYONUN ÖN RAPORU 15 EYLÜLDE ÇIKACAK-
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kurulun ilk toplantısının 10 Ağustosta yapılmasının beklendiğini, ön raporunu ise 15 Eylülde sunacağını, bunların Türkiye'nin talepleri doğrultusundaki tarihler olduğunu bildirdi.
Davutoğlu, bu çalışmaların bölgedeki barış çabalarına katkıda bulunmasını umduklarını belirterek, bu konudaki diplomatik çabaların bundan sonra da devam edeceğini söyledi.
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği operasyonla ilgili kurulan BM komisyonuna Türkiye'den katılacak kişinin, "tecrübeli bir diplomat olacağını" bildirdi.
Davutoğlu, A.A'ya yaptığı açıklamada, komisyona katılacak kişiyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile istişare ettiklerini ve bir adaylarının olduğunu söyledi. Davutoğlu, "Türkiye'nin adayı tecrübeli bir diplomatımız olacak. Bunu BM Genel Sekreteri, birkaç gün içinde duyuracak" dedi.
-İSRAİL'İN İLK KEZ SORUŞTURMA KOMİSYONUNU KABUL ETMESİ-
İsrail'in uluslararası soruşturma komisyonunu ilk kez kabul etmesiyle ilgili de değerlendirmede bulunan Davutoğlu, "İsrail de bir Birleşmiş Milletler üyesi olarak, yaptığı eylemler dolayısıyla uluslararası toplum nezdinde sorumluluk sahibi bir ülkedir. Dolayısıyla bunun bir olağanüstülük olarak görülmemesi gerekir" diye konuştu.
[font:2084=Arial TUR][size=9][font:2084=Arial TUR][size=9]
Davutoğlu, "Dolayısıyla bu bir ilktir, ama olması gereken bir ilktir" dedi.
Soruşturmanın "istendiği gibi sonuçlanmaması" durumunda nasıl gelişmeler olabileceği yönündeki soru üzerine, Davutoğlu şunları kaydetti:
"Olumsuz senaryolar üzerine fikir yürütmemek lazım. Bugün oluşturulan komisyon, sağlıklı sonuçlara ulaşacaktır. BM kurumu ve sistemi bu anlamda da birçok tecrübeden geçmiştir, buna güvenmek gerekir. Olayın oluş seyri ve olduğu alan gözönüne alındığında, bir hukuk ihlali olduğu açıktır."
Dışişleri Bakanı Davutoğlu, çalışmaların bir an önce tamamlanmasını beklediklerini ve bu konuda BM Genel Sekreterine güvenlerinin tam olduğunu ifade etti.
[/size][/font][/size][/font][/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
vertes
AKINCI MOD
AKINCI MOD
avatar

Mesaj Sayısı : 323
Reputation : 14
Kayıt tarihi : 14/06/09

MesajKonu: Geri: ULUSLARARASI SORUŞTURMA AÇILACAK !!!:)   Ptsi Ağus. 02, 2010 10:08 pm

kaz gelecek yerden tavukmu -civciv esirgenmez ..
enayiler cumhuriyetine bir civciv verip şöyle besili kaz kapmanın neresi kötü olur israil adına..
türk diye yutturulanın alttan alacağı kesin olan bu soruşturmadan hiç bir şey çıkmaz.. soruşturma enayiler uyanmasın diye iyi numara.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
turbixMesaj Sayısı : 161
Reputation : 7
Kayıt tarihi : 15/04/10

MesajKonu: Geri: ULUSLARARASI SORUŞTURMA AÇILACAK !!!:)   Çarş. Ağus. 04, 2010 12:30 pm

[size=18]

Mavi Marmara katliamı için BM’nin araştırma komisyonunun ne gibi yetkileri olacak?9 Türk'ün şehit olduğu vahşi saldırı ile ilgili olarak; BM bünyesinde uluslar arası araştırma komisyonu kurulmasına nihayet karar verildi.

[/size]
[list]
[*][img]http://www.milligazete.com.tr/dosyalar/haberler/2010/08/04/172393/mavi-marmara-icin-light-komisyon-medium-0.jpg[/img]
[/list][size=18]İsrail'in acımasız bir şekilde ambargo uyguladığı Gazze'ye; insani yardım götüren Mavi Marmara gemisine yönelik gerçekleştirdiği ve 9 Türk'ün şehit olduğu vahşi saldırı ile ilgili olarak; BM bünyesinde uluslararası araştırma komisyonu kurulmasına nihayet karar verildi. Peki İsrail, 31 Mayıs'tan bu yana karşı çıktığı uluslararası komisyona yaklaşık 2 ay sonra niçin evet dedi? Alınan bilgiye göre, İsrail'e bu konuda önemli garantiler verildi.

[b]2 ay sonra niye evet?[/b]


Yardım gönüllüsü insanları haince öldüren İsrail'in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği katliam konusunda, Türkiye'nin ve uluslar arası camianın diplomatik baskıları ancak 2 ay sonra 'light' bir komisyonun kurulmasını sağlayabildi.
Özellikle baskının gerçekleştirildiği gemilerdeki bütün deliller yok edildikten, gazetecilerin tüm görüntü ve fotoğrafları silindikten sonra böyle bir soruşturma için karar alınması, çıkacak sonuç açısından pek ümit verici bulunmuyor.
Saldırının ardından Telaviv büyükelçisini çekip, birkaç tane spor müsabakası iptal etmekten öte bir tepki ortaya koyamayan Türkiye, uluslararası bir komisyonun soruşturma yapmasını, İsrail'in özür dilemesini ve hayatını kaybedenler ile yaralananlar için tazminat ödenmesini istiyordu.
[b]İsrail, BM kararlarını takmıyor[/b]


1948 yılından beri bölgede huzursuzluğun tek nedeni olan İsrail, Filistinlilerin topraklarını sürekli işgal etti. Saldırmadığı komşu ülke kalmadı. Vahşet, katliam ve insanlık dışı ne kadar eylem varsa hepsini acımazsa yaptı.
2006 yılında Lübnan'a, 2008 sonunda Gazze'ye kimyasal ve yasaklanmış fosfor silahlarla saldırarak insanlık adına bir savaş suçu işledi. İsrail, kurulduğu günden bu yana hakkında verilen 250 kadar BM kararını uygulamadığı gibi insanlığın vicdanını ve uluslararası hukuku hiçe saydı. İsrail, Uluslararası Adalet Divanı'nın, 2004'te Batı Şeria'nın içinden geçen duvarın yasa dışı olduğuna hükmetmesine rağmen inşaatı sürdürdü. BM kararlarına rağmen yeni yerleşimler kurmaya devam etti. BM'nin aldığı hiçbir kararı uygulamadı. Kınama kararlarını görmezden geldi.
[b]Komisyonda kimler var?[/b]


Başından beri bu taleplerin hepsine karşı çıkan İsrail yönetimi, BM Genel Sekreteri Ban Ki-Mun'un verdiği garantiler doğrultusunda; Türkiye ve dünya kamuoyunda oluşan kötü imajını düzeltmek için 'light' bir soruşturma komisyonu kurulmasına saldırıdan 2 ay sonra evet dedi. Yeni Zelanda eski Başbakanı Geoffrey Palmer'in başkanlığını, Kolombiya Cumhurbaşkanı Alvaro Uribe'nin ise başkan yardımcılığını yapması beklenen komisyonda ABD, BM, Türkiye ve İsrail'den temsilciler görev alacak. Türkiye'yi temsil edecek ismin emekli Büyükelçi Özden Sanberk olduğu belirtiliyor. Ancak komisyon İsrail ve Türkiye'de ulusal soruşturmaların sona ermesinin ardından göreve başlayacak.
[b]Baskında yaralanan Siverekli Ökenek, yeniden Gazze yolunda[/b]


İsrail'in Mavi Marmara gemisine düzenlediği baskında yaralanan Siverekli Cevdet Ökenek, tekrar Gazze'ye gidecek. İlçeden hareket ederken gazetecilere açıklamada bulunun Ökenek, Avrupa'daki bazı sivil toplum kuruluşlarının düzenlediği organizasyonda, bir grubun Mısır üzerinden Gazze'ye gideceğini belirtti. Bu organizasyonda Gazze'ye götürülmek üzere ''Mavi Marmara gazileri'' arasında kura çekilişi yapıldığını aktaran Ökenek, ''Gazze'ye gidecek 10 kişi kurayla tespit edildi. Kurada benim de ismim çıktı. Mısır üzerinden Refah Sınır Kapısından Gazze'ye gideceğiz'' dedi. Gazze'ye gidecek olmaktan duyduğu mutluluğu ifade eden Ökenek, ''Bu yolculuğa çıkacağım için çok mutluyum. Yarım kalan yardım işimizi tamamlamanın mutluluğunun yaşıyorum. Tüm Müslümanları Filistin davasına sahip çıkmaya davet ediyorum'' diye konuştu. Bu arada Türkiye'den gidecek 10 kişinin İstanbul'dan uçakla Mısır'a gideceği, burada Avrupa'dan gelen grupla birlikte, Refah Sınır Kapısından Gazze'ye geçiş yapacağı kaydedildi.
[b]Komisyon neden 'Light' olacak?[/b]


BM bünyesindeki oluşturulacak komisyon için İsrail'e önemli garantilerin verildiği belirtiliyor. Buna göre, komisyonun yetkisi sınırlı olacak ve uluslar arası hiçbir yaptırım kararı ve gücü olmayacak. En önemlisi saldırı emrini veren ve gerçekleştirenler, Uluslar arası Lahey Adalet Divanına kesinlikle götürülmeyecek. Komisyonun yetkisi ve ne tür rapor bir yazacağına ilişkin ipuçlarını, ABD'nin BM Daimi Temsilcisi Susan E. Rice'ın yaptığı ve ABD'nin Ankara Büyükelçiliği tarafından da yayımlanan açıklaması net bir şekilde ortaya koydu. Buna göre, hem İsrail, hem de Türkiye tarafından desteklenen komisyon, her iki ülke hükümetlerinin ulusal soruşturmalarına ilişkin raporlarını alarak inceleyecek ve bu tür olaylardan gelecekte nasıl kaçınılabileceğine ilişkin önerilerini oluşturacak. Komisyon raporu, ulusal soruşturmaların üzerinde olmayacak. Gelecekte, bu tür olayların tekrarlanmasının önlenmesine odaklanacak. 31 Mayıs'taki olayın incelenmesinde uluslararası toplum için yol gösterici olacak. Uluslararası soruşturmaya duyulan ihtiyacı giderecek[/size].
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
ULUSLARARASI SORUŞTURMA AÇILACAK !!!:)
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» psd nedir nasıl kullanılır? psd hakkında soru cevap?
» Photoshopta resme çerçeve yapmak

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: UMUMİ :: Siyaset :: AKP-
Buraya geçin: