AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 İNCİRLİK

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: İNCİRLİK   C.tesi Tem. 17, 2010 10:45 am

[b][b][size=18][b][b]İncirlik Üssüne ABD Askerleri İnmeye Başladı[/b]17 Temmuz 2010[url=http://www.anadoluhaberim.com/editor/3-anadolu-haber.html]Anadolu Haber[/url]52 Sene Evvel 16 Temmuz 1958'de Ortadoğu'da görev alacak 11 bin Amerika Birleşik Devletleri askerinin İncirlik üssüne indirilmesine başlandı.[b][b][/b][/b] 52 Sene Evvel 16 Temmuz 1958’de Ortadoğu'da görev alacak 11 bin Amerika Birleşik Devletleri askerinin İncirlik üssüne indirilmesine başlandı. İncirlik Hava Üssü, yönetimi ve denetimi TSK'da olan, NATO'nun önemli bölgesel bir depo üssü olarak kuruldu. 1951 yılında inşaatına başlanan İncirlik Üssü, Aralık 1954'de Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Amerikan Hava Kuvvetleri'nin hizmetinde ortak kullanıma açıldı. İncirlik Üssü´nün aynı zamanda U-2 casus uçaklarının keşif ve gözetleme operasyonlarında kullanıldı, 1960 Mayıs'ına kadar U-2 casus uçaklarının ana operasyon merkezi haline geldi. İlk olarak 1958´deki Lübnan Krizi sırasında Birleşik Taktik Hava Komutanlığı Vuruş Gücü'nün İncirlik'te konuşlandı, krizin ardından Türk Hava Kuvvetleri'nin, ABD´nin Avrupa Hava Kuvvetleri'nin filosunun tatbikat ve deneme uçuşları için Konya'da hava-kara sahasını kullanmaya izin verdi......

Peki bundan sonra ne oldu ?

52 sene evvel ABD akerlerine kapı açan Türkiye'nin ASYA kapılarını emperyalizme açmasının en önemli kanıtı olan İNCİRLİK üssü adeta bize ait olan ve Osmanlı'dan miras kalan topraklara dolayısı ile Tarihimize karşı bir savaş ilan etmiştir.

İNCİRLİK İşgal Üssü'nün 52. senedir Topraklarımızda konuçlandırılması sebebi ile daha önce yayınladığımız bir yazımızı sizlerinde taktirlerine sunuyoruz.[b]BİR İŞGAL PLANI:İNCİRLİK [/b]

[font:ec9e=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][font:ec9e=Arial][color:ec9e=white]Batı medeniyeti tarafından kurulan Amerika Birleşik Devletleri kurulma aşamasından sonra yeni bir şekle bürünerek önce içerisinde yer alan toprakların gerçek sahiplerini (Kızılderililer vs..)yani iç muhaliflerini katletmiş ve daha sonra da yeni bir Dünya İmparatorluğu hayali ile kendisini meydana getiren Avrupa-Hıristiyan merkezlerin planladığı projelerle piç bir medeniyet olarak tarih sahnesinde yerini almıştır.
[/color][/font][center]

[font:ec9e=Arial][color:ec9e=#000000][color:ec9e=white]Bu aşamadan sonra Amerika’nın özellikle İslam topraklarına yönelik girişeceği işgal ve saldırılar için gerekli olan planlar yapıldıktan sonra yeni bir strateji olan ‘Askeri üsler’ isimli projeleri dünyanın çeşitli bölgelerinde uygulanmaya başlanmış ve ABD’nin hem kendisini hem de etrafında kümelenen Avrupalı stratejik müttefiklerinin beslemesine katkı sağlayacak çapta dünya imparatorluğuna doğru yola çıkılmıştır. Ancak, kurulmaya çalışılan bu imparatorluk, tüm imparatorluklardan farklıydı. Bu yeni tip yapılanmaya göre Amerikan İmparatorluğu, üsler imparatorluğu olacaktı ve Antartika hariç (şimdilik) tüm kıtalarda kurulacak üslere yerleştirilecek askeri güçler ile tüm dünyaya hükmedecekti.
[/color]
[/color][/font][/center]

[table:ec9e style="BORDER-BOTTOM-COLOR: rgb(0,0,0); TEXT-ALIGN: left; BORDER-RIGHT-WIDTH: 4px; BACKGROUND-COLOR: rgb(0,0,0); BORDER-TOP-COLOR: rgb(0,0,0); WIDTH: 551px; BORDER-TOP-WIDTH: 4px; BORDER-BOTTOM-WIDTH: 4px; HEIGHT: 374px; BORDER-RIGHT-COLOR: rgb(0,0,0); MARGIN-LEFT: auto; BORDER-LEFT-COLOR: rgb(0,0,0); BORDER-LEFT-WIDTH: 4px; MARGIN-RIGHT: auto" border=4][tr:ec9e style="TEXT-ALIGN: left"][td:ec9e style="TEXT-ALIGN: left"][center][img(518px,234px)]http://1.bp.blogspot.com/_JMVLPtw7BME/SqgN2Q_h8RI/AAAAAAAAXsY/-PgZAGVizrw/s1600/u6eAaFrA.jpg[/img][color:ec9e=#ffffff][b]
Amerikan U.S. Air Force, İNCİRLİK AİR BASE resmi internet sitesinden, İncirlik’in[/b][b]“Adana’nın bir kasabası”ndan ibaret olmadığını gösteren bir fotoğraf... “Amerikan[/b][b]Gücü’nün Sembolü”nün kuşattığı Kartal figürünün ihtar ettiği işgalin fotoğrafında[/b][b] bütün Anadolu ABD bayrağıyla kuşatılmış.[/b][/color]
[/center]
[/td][/tr][/table]

[font:ec9e=Arial]
NATO’ya girişimizle birlikte, 1954 tarihli bir gizli anlaşmayla kurulan ve gündemi sürekli işgal eden İncirlik Üssü, zaman içinde değişen sözleşmelere göre, Türkiye’nin savunma üssü olarak kurulmuş görünür. Önceki sözleşmelerle saptanan statüsü en son 29 Mart 1080 tarihli TC ile ABD arasında imzalanan Savunma Ve Ekonomik İşbirliği Anlaşması, ABD’ye tanınan yeni ayrıcalıklarla güçlendirilmiştir.NATO bünyesinde ABD'nin askeri tesislerinin yer aldığı İncirlik, önce soğuk savaş döneminde SSCB'ye karşı ardından da Ortadoğu'da gelişen olaylar ile hep dünya gündeminde kalmıştır.. ABD'nin Afganistan ve Irak’a yönelik başlattığı saldırılarda "ileri karakol" görevi üstlenen İncirlik, her dönemde dünya kamuoyunun gözünün çevrildiği en stratejik noktalardan birisi oldu.

1991'deki Körfez Savaşı'na ABD ve müttefikleri önemli ölçüde İncirlik üzeriden müdahale etti. İncirlik'te hava operasyonları için Çekiç Güç konuşlandırıldı. Bu güç, 1 Ocak 1997' den itibaren kuzeyden keşif harekâtını gerçekleştirmeye başladı. Halen Irak'ın kuzeyinin keşif ve kontrolü İncirlik'ten kalkan uçaklar tarafından yapılıyor. Üste halen 10. Tanker Üs Komutanlığı personelinin yanı sıra 3 bin 500 civarında personel bulunuyor. 50 yıldır varlığını sürdüren İncirlik, bugün üs içerisinde küçük ABD diye nitelendirilen 10 bin nüfuslu yerleşimi ve çevresinde Türklerin oluşturduğu 15–20 bin nüfuslu kasabası işgalci ABD’nin bölgede ki en büyük teknolojik bir imparatorluk kalesi görünümünde.

Hatırlarsanız AKP hükümetinin ısrarla bir tezkere hazırlayıp ABD’ye askeri üslerimizi açmak ve Irak’ta ki katliamlarında kullandırmak amaçlı tezkeresi TBMM’de red edilmiş ve bu hadiseden sonra Türkiye ile ABD arasında ortam gerilmişti.Fakat Aşağıda okuyacağınız Resmi Gazete’nin 1 eylül 2004 tarihli sayısında bu tezkerenin nasıl delindiğine şahit olacaksınız..

[b]1 Eylül 2004 tarihli Resmi Gazete`de yayınlanan tebliğ şu şekilde:[/b]

[b]Amaç: Madde 1 [/b]– Amerika Birleşik Devletleri Makamları tarafından Türkiye`ye ithal ve buradan ihraç olunacak malzeme, teçhizat, ikmal maddeleri ve eşyalarının (bundan sonra `Destek Hamulesi` diye anılacaktır) giriş/çıkış ve ülke içi nakil işlemlerinin yürütülmesinde aşağıdaki usuller uygulanacaktır.
[b]Kapsam: Madde 2 [/b]– ABD Destek hamulesinin giriş ve çıkış işlemlerinde Türk mevzuatına ve 6375 sayılı Kanunla tasdik olunan 19 Haziran 1951 tarihli `Kuzey Atlantik Anlaşmasına Taraf Devletler Arasında Kuvvetlerin statüsüne Dair Sözleşme`ye (NATO-SOFA) uyulacaktır.

[b]Genel hususlar: Madde 3 [/b]– ABD gemi ve uçakları ile Türkiye`ye getirilecek ve buradan götürülecek destek hamulesinin giriş ve çıkışı aşağıdaki deniz ve hava limanlarından yapılacaktır.
[b]A) [/b]Deniz Limanları: İstanbul, İzmir, İskenderun, Yumurtalık, Antalya, Karaağaç, Ağalar.
[b]B)[/b] Hava Limanları: Esenboğa (Ankara), Atatürk (İstanbul), Çiğli(İzmir), İncirlik (Adana), Aksaz/ Dalaman

Bu anlaşma maddelerinden de belli olacağı üzere ABD yeni bir dünya imparatorluğu için İncirlik gibi İslam Dünyasına hükmedecek stratejik mevkii tamamen eline geçiriyordu.Aslında ABD’nin eline geçen Türkiye’nin stratejik konumuydu.Yine Hatırlayacak olur isek İskenderun Limanının ABD işgal gemilerine açılarak Irak’ta Müslüman katliamında nasıl bir şekilde lojistik destek sağlandığı hala gözlerimizin önündedir.

[b]ABD 100 Bin Kişilik Askeri Gücünü İncirlik’e Getiriyor![/b]

ABD’nin Türkiye topraklarını kullanarak özellikle İslam topraklarına karşı başlattığı Haçlı savaşının merkezi üssü konumunda ki İncirlik hakkında yukarıda bahsettiklerimiz aslında bugünlerde basın ve yayınımızda yer alan aşağıda ki haber yüzündendir. Bu haber vesilesi ile bir kez daha İncirlik meselesini irdeleyelim istedik.

İşgalci ABD ordusu, Ağustos 2010 için kesilen Irak'tan çekilme takvimini öne çekiyor. Habere göre Pentagon'dan Türkiye'deki İncirlik Üssü'ne gönderilen yazıda, Aralık 2009 sonunda işgal birliklerinin çekilmeye başlayacağı belirtilerek. 100 bin yanki, İncirlik’e getirilerek ABD’ye Türkiye güvencesi ile gönderilecek.

2003 yılından bu yana Irak'ı kana bulayan ve işgale katılan bu Amerikan askerleri, . Toplamda 100 bin işgal askerinin Irak'tan çekilmesi için hazırlanan planın daha önce duyurulan Ağustos 2010'dan önceye alındığı belirtildi.

Tarihin en adi, aşağılık işgalinde yer alan ve Irak’lı kardeşlerimizin kanlarına, inançlarına, namuslarına musallat olmuş piç bir medeniyetin şerefsiz askerlerinin Anadolu’ya ayak basarak Türkiye güvencesi ile ABD’ye dönecek olması elbette ki Türkiye’nin en büyük ayıbı olacak ve tarihi bir hata olarak defterine işlenecektir. Bu Ayıp’ın sahipleri ABD gibi bir devleti ‘stratejik müttefik görenlerdir.

İncirlik ABD’nin Anadolu’da yer alan en büyük işgal üssüdür. Bu İşgal üs’sü ABD imparatorluğu oluşturma yolunda kurulmuştur ve mutlaka kapatılmalıdır.

Kaynak: Baran Dergisi 138. sayı /Tuncay Aksoy [/color][b][color:ec9e=white]Eylül 2009
[/color][/b][/font][/font][/b][/size][/b][/b]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

avatar

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: İNCİRLİK   Salı Tem. 20, 2010 11:51 pm

[size=18]iNCIRLIK Anadolu isgalinin en önemli askeri ve lojsitik aracidir.Incirlik üzerinde AKP nin söz hakki olmasi ve heryil onayliyarak devam etmesini saglamasi,hicbir mesru gerekce ile aciklanabilecek bir konu degildir.Incirlik üssünün Anadoluda ABD ve Emperyalist isgale yillardir aracilik ettigi gibi Islam ülkelerindeki Isgallerin devam etmesinde en büyük destek aracidir.Incirlik üssünün mesrulugu AKP tarafindan tartismaya acilmadigi gibi, oldugu sekildeve modernize edilmesine izin vererek, yillardir devam etmesi saglanmistir.

Incirlik üssünün Anadolunun ortasinda oldugu sürece Anadolu da gelisebilecek sahlanis hamlelerine dogrudan müdahale noktasi olarak ordadir.

Bu isgal üssünün hicbir sekilde yeri olamaz ve olmamalidir.

RTE nin iktidarini güclendiren ve ayakta tutan da bu üstür.

Bunun yaninda Konyada ki havaalanindan saglananIsgal üssü de yine ayni konumdadir.Yillardir ortadogu buralardan kalkan ucaklarla gözetlenmis ve lojistik destek buralardan dogrudan verilmistir.
Sadece türkiye icin degil,tüm islam ülkeleri icinde yillardir kontrol noktasi ve israilin en büyük destek noktalari olarak görev alani olarak kullanilmislardir.
incirlik ve diger tüm gizli-acik üslerin hemen kapatilmasi ve bu isgallerden Anadolunun kurtulmasi gereklidir.

Anadolu isgali Emperyalist isgalci cizmelerinden kurtulmadikca gercek özgürlügüne kavusamaz...[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: İNCİRLİK   Paz Tem. 25, 2010 10:46 pm
[img]http://www.anadoluhaberim.com/upload/resimler/haber/080801-F-0000B-001.JPG[/img]

[size=24]
[color:f3b6=orange]
Türkiye Amerikan Üslerine El Koydu ![/color]
[/size][size=18]

Tabi bu söylediğimiz 1975'te geçici olarak İncirlik dışında ki tüm ABD üslerini kapsıyordu.Kısmi de olsa ABD'nin üslerine el koyan Türkiye'de bugün sürüsüne bereket ABD üssü var.
1975'te Türkiye İncirlik dışındaki bütün Amerikan üslerine el koydu.
1974’te CHP-MSP koalisyon hükümetinin kararıyla yapılan Kıbrıs Harekatına karşılık, ABD Türkiye’ye silah ve kredi ambargosu koydu. Amerikan Kongresi’nin Türkiye’ye silah satışını ve askeri kredileri durdurma kararı alması üzerine; 9 Şubat 1975 ’te dönemin TC hükümeti bir açıklama yaparak ABD’nin tutumunu hasmane bir tutum olarak nitelendirdi.

ABD’nin hasmane tutumunu devam ettirmesinden dolayı TC hükümeti, 25 Temmuz 1975’te Bakanlar Kurulu kararı ile Ortak Savunma ve İşbirliği Anlaşmasını feshetti, Söz konusu karar ile Türkiye’deki 20 den fazla ortak savunma tesislerinin faaliyetleri, İncirlik ortak savunma tesisinin NATO görevi saklı kalmak kaydıyla, 26 Temmuz 1975 tarihinden itibaren durdurularak Türk Silahlı Kuvvetlerinin denetimine alındı.
ABD’nin 6 Ekim 1975’te ambargoyu kaldırmasının ardından üslerin yeniden kullanımına izin verildi.
O gün bugündür bu askeri üsler İslam dünyasında ki katliamlara köprü olarak lullanılmaktadır.

Tarihi bir vak'a olan Kıbrıs Harekatından yola çıkarak,bugün Türkiye'de kaç ABD ve Nato işgal üssü olduğuna dair bir yazıyı bir kez daha sizlere hatırlatmak istiyoruz.
[color:f3b6=orange]
İşte Türkiyede ki ABD İşgal Üsleri![/color]

ABD'nin Türkiyede ki tesisleri stratejik olarak büyük önem taşımaktadır.Bu üslerin ABD'nin özellikle İslam Dünyasında yürüttüğü operasyonlarda çok önemli görevler üslendiğini ve Adanada ki İNCİRLİK üssünün özellikle IRAK'ta yürütülen işgal harekatında Askeri ve lojistik olarak ABD'nin vazgeçilmezi olduğunu herkes bilmektedir.

Bu üslerden en önemlisi olan İNCİRLİK kamuoyunda da popüler olduğundan diğer ABD üsleri hemen hemen hiç gündeme gelmemektedir.Oysa ki ABD'nin Türkiyede İNCİRLİK'ten başka bir yığın üssü bulunmakta olup aşağıda bunları sizlerin ilgisine sunuyoruz
[color:f3b6=yellow]
İŞTE TÜRKİYEDE BULUNAN VE MUTLAKA KAPATILMASI GEREKEN ABD TESİSLERİ[/color]

1- Ankara Elmadağ’da NATO eken uyarı istasyonu
2- Ankara Belbaşı’nda Amerikan dinleme istasyonu
3- Ankara Balgat’ta Amerikan hava kuvvetleri için atom deposu, Amerikan dinleme istasyonu
4- Amasra’da NATO role istasyonu
5- Bartın’da NATO erken uyarı istasyonu,
6- Sinop’ta Amerikan dinleme istasyonu
7- Samsun’da NATO erken uyarı istasyonu
8- Merzifon’da NATO role istasyonu, NATO eken uyarı istasyonu
9- Sivas’ta NATO role istasyonu
10- Ordu Perşembe’de NATO role istasyonu, NATO erken uyarı istasyonu
11- Malatya Erhaç’ta Amerikan hava kuvvetleri için atom bombası deposu, NATOaskeri tesisleri, NATO erken uyarı istasyonu
12- Rize Pazar’da NATO erken uyarı istasyonu, NATO role istasyonu,
13- Kargapazarı’nda NATO erken uyarı istasyonu,
14- Erzurum’da NATO erken uyarı istasyonu
15- Diyarbakır’da NATO erken uyarı istasyonu, NATO role istasyonu,
16- Pirinççik’te Amerikan dinleme istasyonu
17- Mardin’de NATO role istasyonu, NATO erken uyarı istasyonu
18- Silopi’de NATO erken uyarı istasyonu
19- Adana İncirlik’te Amerikan hava kuvvetleri için atom bambası deposu, NATO role istasyonu
20- Kocaeli Köseköy’de NATO’nun atom bombası deposu
21- Kocaeli Karamürsel’de Amerikan hava kuvvetleri için atom bombası istasyonu,
22- Eskişehir’de Amerikan hava kuvvetleri için atom deposu,
23- İzmir’de NATO’nun Güneydoğu karargahı ve NATO’nun Kuzeydoğu karargahı
24- Çanakkale’de NATO erken uyarı istasyonu,
25- Lüleburgaz’da Amerikan kara kuvvetleri için atom deposu, NATO erken uyarı istasyonu.
26- Ankara Merkez’de NATO Kuzey Karargahı, NATO erken uyarı istasyonu, NATO role istasyonu, Amerikanlojistik grubu, Amerikan askeri misyonu.
27- Kütahya’da NATO role istasyonu,
28- Balıkesir’de Amerikan Hava Kuvvetleri için atom bombası deposu,
[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: İNCİRLİK   Ptsi Ara. 06, 2010 6:54 pm[img]http://anadoluhaberim.com/upload/resimler/haber/051220102035160027412_3.jpg[/img]

[size=24]
Sarhoş ABD Askeri Kaza Yaptı yine Serbest Kaldı![/size]


İncirlikte devriye gezen iki polis memuruna
çarpıp yaralayan Amerikan askeri William Theodis, kaçarak Tanker Üs Komutanlığına sığındı.İncirlik’te devriye gezen iki polis memuruna çarpıp yaralayan Amerikan askeri William Theodis, kaçarak Tanker Üs Komutanlığı’na sığındı. ABD’li asker ve oğlu burada yakalanıp kelepçelenerek polis otosunun bagajına bindirildi

Adana’nın Sarıçam İlçesi İncirlik Mahallesi’nde alkollü olan Amerikalı askerin kullandığı otomobil, kontrolden çıkarak yaya devriyesi yapan iki polise çarptı. Kazada, biri ağır iki polis yaralanırken, 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’na sığınan Amerikalı asker gözaltına alındı. Kaza, dün saat 01.00 sıralarında İncirlik Atatürk Caddesi’nde meydana geldi. Alkollü olduğu öğrenilen Amerikalı asker William Theodis, aracının direksiyon hakimiyetini kaybederek yaya devriye görevi yapan polis memurları Mustafa Yıldırım ve Mehmet Belikırık’a çarptı.

Birinin durumu ağır

Kazada, polis memurları yaralanırken, çevredekilerin ihbarı üzerine bölgeye, çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Yaralı polis memurları ambulanslarla Adana Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Tedaviye alınan yaralılardan Mustafa Yıldırım’ın durumunun ağır olduğu bildirildi. Kazanın ardından yoluna devam eden araç sürücüsü William Theodis ise 1 kilometre uzaklıktaki 10’uncu Tanker Üs Komutanlığı’na sığındı. Nizamiye yakınında park edilen araç, bölgede görevli asayiş ekibi tarafından tespit edildi. Bir süre sonra William Theodis, polis ve üs görevlileri tarafından muhafaza altına alındı. Yaklaşık 40 dakikalık yasal işlemlerinin ardından William Theodis ve yanındaki oğlu Lester Aaron, sağlık kontrolü için Adana Adli Tıp Kurumu’na götürüldü. Ardından da William Theodis’in alkol oranının belirlenmesi için Adana Numune Hastanesi’nde kan örneği alındı. William Theodis ve oğlu Lester Aaron işlemlerin ardından ifadesi alınmak üzere Adana Emniyet Müdürlüğüne götürüldü. İfadelerin ardından adliyeye sevk edilen Theodis mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.YİNE SERBEST BIRAKILDI !

Polis memurları Mustafa Yıldırım ve Mehmet Belikırık'a çarpan ve alkollü olduğu belirtilen ABD'li asker William T, adliyeye sevk edildi.
Alkol oranının belirlenmesi için Adana Numune Hastanesinde kan örneği de alınan William T, Cumhuriyet Savcılığı tarafından serbest bırakıldı.
Bu arada, trafik kazasında başından ağır yaralanan Mustafa Yıldırım'ın, Yüreğir Başkent Hastanesi'ndeki tedavisinin sürdüğü, beli ve kolundan yaralanan Mehmet Belikırık'ın Adana Devlet Hastanesindeki tedavisinin ardından taburcu edildiği bildirildi.
Daha öncede bu tür olaylara karışan iNCİRLİK'te ki İşgalci ABD askerlerinin aynı şekilde yargılanmadan serbest bırakıldığı biliniyor.Bu tür hadiseler karşısında bile ABD'ninaskerlerine karşı Türkiye tarafınan dokunulmazlık zırhı giydirilmiş olması son derece şaşırtıcı olarak bakılıyor.


Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
İNCİRLİK
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: DÜNYA :: EMPERYALİZM :: NATO-
Buraya geçin: