AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI

Aşağa gitmek 
Sayfaya git : Önceki  1, 2
YazarMesaj
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Çarş. Nis. 07, 2010 1:13 pm

Konunun ilk mesajı :

Kırgızistan'da bu gün başlayan hadiseler bir ihtilal havası vermekte.
Taraflar ve detaylar hakkında bilahare haber verilecektir.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek

YazarMesaj
INSAN

avatar

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Paz Nis. 18, 2010 9:19 pm

Zaman Gazetesinin haberinden de gorulecegi gibi,Efendilerine,ABD ye mesaj yollamaktalar.Rus aciklamalarini, aciktan sunarak.Zaman Gazetesinin bu sinsi haberciligi,Efendilerine gerekli yolu acmak uzere calisma yapmaktir.

Ilk hadiselerin gelismesinden haberdar olamadiklari gibi,yanlis istihbarat vermelerinden dolayi,durumu kurtarmak derdindeler.

Zaman gazetesinin,ikinci Afganistan olabilir aciklamasini sunmasi da ilginc..

Bu aciklamalar Kirgiz müslümanlarinin leinde veya yaninda bir habercilik anlayisi sunmadiklari gibi,sinsi,haince ve usaklik yaptiklari USA ya,her türlü yaltakligi yapabilecek tiynetteler..
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: DİLMURAT KIRGIZİSTAN'DAN BİLDİRİYOR   Ptsi Nis. 19, 2010 2:35 pm

[size=18][color:f431=red][b]Kırgızistan'da sular durulmuyor[/b]
[/color]
19 Nisan 2010

Kırgızistan'da ayaklanmadan sonra kurulan geçici hükümet ülkede tansiyonu düşürmeye yetmiyorKırgızistan'da Kurmanbek Bakiyev'in devrilmesi ülkede tansiyonu düşürmeye yetmiyor.

Dün, 18 Nisan'da, Başkent Bişkek' te polisler,yürüyüş yaptı ve bir dekalarsyon yayınladı. Deklarasyonda, biz, hırsızlara, çetelere, mafyaya, katillere müdahale edelim ama bizi devrim kaosuyla uğraştırmayın şeklinde konuşmalar yapıldı. Kırgız polisi, 6-7 Nisan arasındaki halk isyanında ,765 polisin yaralandığını açıkladı.

[b]Abdul Baki Dilmurat / TİMETURK[/b]

Bugün ise, Başkent Bişkek'in doğusunda, Rusların yaşadığı Mayofka semtindeki evler, hükümetten daha önce toprak taleplerini karşılayacağız sözü alan 300 kadar Kırgız tarafından basıldı. Rusların evlerine giren eylemcilerin polis ve milis kuvvetleri tarafından çıkarılmaya çalışıldığı bildirildi.

Güneyde, Özbekler, ülkede yaşanan kaos sebebiyle kendi örgütlerini oluşturmaya başladı.

Bakıyev'in kardeşi dün teslim olacağını söylediği halde, yine teslim olmadı, Celalabad şehrinde saklandığı sanılıyor. Celalabad'daki Bakıyev taraftarları yine gösteri yaptı, halk ise çok gergin.

[b]Bişkeke'te Yeni Anayasa Krizi[/b]

Bişkeke'te yeni Anayasa taslağı krizi: Mavi devrim sonrası kamuoyuna sunulan yeni anayasa taslağı halkın tepkisini çekti. Taslak, BM'ye, doğrudan Kırgızistan'ın egemenliğine müdahale hakkı veren hükümlerle dolu. Meselâ en belirgin hüküm, meclisi oluşturacak milletvekillerinin bir kısmını halkın seçmesi hükmünü getirirken,diğer kısmını BM'nin seçmesi hükmü getiriyor. Halk ise, bu aşağılayıcı ve ülkeyi, yabancı güçlerin egemenliğine sokan yeni anayasa taslağından dolayı çok kızgın ve Bişkek'te ortam çok gergin. Halkın, "bu anayasa vatan hainliği, bizim kanımız boşuna mı döküldü" şeklinde konuşmaya başladığı ve önümüzdeki günlerde yeni eylemlerin başlama ihtimalnin olduğu görülüyor[/size][/b]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Ptsi Nis. 19, 2010 8:08 pm

[size=18][b][color:1a14=red]Küçük Kırgızistan'da büyük oyun[/color][/b]

Rusya, ABD'nin Afganistan'da kaybetmesini istemiyor, ama Orta Asya'da kazanmasını da istemiyor.

Pazar 18.04.2010

Alman gazeteci Peter Scholl-Latour 1998 yılında yayınlanan "Das Schlachtfeld der Zukunft" (Geleceğin Savaş Alanları) başlıklı kitabında, Avrasya bölgesindeki muhtemel çatışma alanları arasında Kırgızistan'ı da gösterince, kimse buna bir anlam verememişti. Zira Orta Asya'nın bu küçük ülkesinde ne dikkate değer yeraltı madenleri vardı, ne de coğrafyasından kaynaklanan önemli bir stratejik konuma sahipti. Ama sonraki yıllar Scholl-Latour'u haklı çıkaracak gelişmelere gebeydi. 2001'deki 11 Eylül terör saldırıları, Kırgızistan'ı ABD için önemli bir ülke haline getirdi. Amerikalılar, düne kadar Kırgızistan'ın yerini haritada bile bulmakta zorlanırdı. Ama son yıllarda sık sık boy gösterir oldular. Böylece Rusya ile ABD arasında bu ülke üzerinde giderek tırmanan bir nüfuz yarışının da startı verildi.

Geçen hafta Kırgızistan'da bu yarışa, ayaklanarak Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiyev yönetimini deviren halk da katıldı. 100'e yakın kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylardan sonra Roza Otunbayeva liderliğindeki Kırgız muhalefeti yönetime el koydu ve ülkeyi 6 ay içinde seçimlere götürecek geçici bir yönetimin kurulduğunu açıkladı. 5,5 milyonluk nüfusuyla Orta Asya'nın en yoksul ülkelerinden biri olan Kırgızistan'da, önceleri halkın yolsuzluklara, ekonomik sorunlara, baskılara ve son haftada artan gaz ve elektrik fiyatlarına tepki olarak sokaklara dökülmesi şeklinde medyaya yansıyan olaylarda, Amerikan-Rus itişmesinin ne derece etkili olduğunu kestirmek zor. Yine de birkaç bilgi işe yarayabilir. Geçen Mart başında, ABD ordusunun başındaki Orgeneral David Kırgızistan'a gitti ve ABD'nin güneydeki Batken bölgesinde terörle mücadele amaçlı askeri eğitim merkezi kurmak için 5,5 milyon dolar vereceği ajanslara yansıdı. Bu gelişmenin Rusya'yı kızdıracağı tahmin ediliyordu. Zira Kırgızistan, Rusya ile de geçen yıl aynı bölgede bir askeri üs kurmak üzere anlaşmıştı. Yıllardır Kırgızistan'a yolladığı petrolden hiç vergi talep etmeyen Rusya, olayların bir hafta öncesinde yüzde 30 vergi uygulamaya başladı. Evler ısınmayınca ülkede sokaklar ısındı. Bu tür coğrafyalarda insanlar komşularını taklit etmeye (ya da daha nazik insanlar gibi davranıp örnek almaya diyelim) çok yatkındır.

Haydi hayırlısı! Rusya kendi arka bahçesi olarak gördüğü Kırgızistan'a Amerikan uçaklarının inip kalkmasını istemiyor. Başkent Bişkek'in hemen dışındaki Manas Havaalanı'nı Amerikan ordusunun ikmal üssü olarak kullanmasına izin veren Kırgız yönetimi, Moskova'yı yatıştırmak için Rusya'ya da Bişkek'te ayrı bir üs tahsis etti. Böylece Kırgızistan, iki rakip süper gücün üs sahibi olduğu ilk ülke haline gelmişti. Aslında Moskova daha ilk baştan Kırgızistan'daki Amerikan varlığı konusunda bir ikilem içindeydi. Amerikan ordusunun Afganistan'da El Kaide ve Taliban'a karşı yürüttüğü mücadele Rusya'nın çıkarlarıyla örtüşüyordu. ABD ve Nato'nun Afganistan'da başarısız olması, aşırı İslamcı akımların Orta Asya'nın sınırlarına dayanması, hatta bölgeye sızması anlamına geliyordu. Bu da Rusya'nın hiç istemeyeceği bir şey. Türkmen gazeteci Abdulgaffar Halaç'ın dediği gibi, Rusya ABD'nin Afganistan'da kaybetmesini istemiyor ama Orta Asya'da kazanmasını da istemiyor. Ne yaman çelişki.

Kırgız halkı ise basit düşünüyor ve kararlı görünüyor. Bakiyev yönetimini deviren 59 yaşındaki Roza Otunbayeva Kırgızistan'ın en temiz siyasetçilerinden biri, bu yüzden de ülkesinde "bayan temiz" lakabıyla tanınıyor. 40 yıllık siyasi ve diplomatik kariyeri boyunca adı hiçbir yolsuzluk olayına karışmamış. Aynı zamanda ülkenin en deneyimli politikacılarından biri. Bağımsız Kırgızistan'ın ilk dışişlerı bakanı olan Otunbayeva sonraki yıllarda ABD, Kanada, İngiltere ve İrlanda'da büyükelçi olarak görev yaptı. Bakiyev'in iktidara geldiği 2005'te onun tarafından dışişleri bakanlığına getirildiyse de parlamentodan güvenoyu alamadı. Bazı gözlemciler, Otunbayeva'nın güvenoyu alamamasında muhtemel bir rakipten kurtulmak isteyen Bakiyev'in perde arkası girişimlerinin etkili olduğunu düşünüyor. 2006'nın başında muhaliflerin safında yeniden siyasi arenaya döndüğünde Otunbayeva'nın yıldızı tekrar parlamaya başladı. Zamanla, Bakiyev yönetiminin en sert muhalifi oldu, her fırsatta yönetimin yolsuzluklarını ve Bakiyev ailesinin yasadışı işlerini gündeme getirdikçe halkın gözünde büyüdü.

Gözlemciler uluslararası alandaki tecrübesinden dolayı Otunbayeva'nın Bakiyev'e nazaran daha tutarlı bir politika izleyeceğini belirtiyorlar ancak yeni Kırgız liderin zayıf yönleri de yok değil. Batılı bir yaşam tarzına sahip olan Otunbayeva ana dili Kırgızca'dan daha iyi Rusça ve İngilizce konuşuyor. Kırgızistan'ın toplumsal hayatında önemli rol oynayan boylar ve aşiretler arasındaki ilişkilere tümden yabancı olmasa da epey uzağında yer alıyor. Bu yüzden orta ve uzun vadede kırsal kesimde geleneksel bir hayat tarzına sahip ve halkın önemli bir kesimini oluşturan köylülerin desteğini kazanması zor görünüyor. Ayrıca, Orta Asya'nın bir kadın devlet başkanına hazır olup olmadığı meselesi var. Laikliğin ve ateizmin ön planda olduğu 70 yıllık Sovyet yönetiminin bile Orta Asya'nın ataerkil yapısını yumuşatmaya yetmediği düşünülürse, Otunbayeva'nin işi epey zor gibi.

Herkesin, özellikle de Washington'un (ve şüphesiz Moskova'nın) cevabını merak ettiği soru, yeni Kırgız yönetiminin Manas'taki Amerikan üssünü kapatıp kapatmayacağı. Her ne kadar yeni Kırgız yönetimi şimdilik Rusya yanlısı görünse de ileride nasıl bir tutum takınacağını kestirmek zor. Bakiyev yönetimi de kendisinden önce Askar Akayev yönetiminin ABD'ye Manas'ta üs açma izni vermesine karşı çıkmış ve üssün kapatılacağını açıklamıştı. Ama Bakiyev üssü kapatmak yerine Rusya ile ABD arasındaki rebaket ve pazarlığı kızıştırarak, Manas üssünün yıllık 20 milyon dolar olan kirasını 60 milyona yükseltmişti. ABD ayrıca Manas Havaalanı'nın teknik donanımının geliştirilmesi için 67 milyon dolarlık bir harcama vaadinde bulunmuştu.

Eğer yeni Kırgız yönetimi Manas üssünü kapatırsa, ABD'nin Özbekistan, Azerbeycan veya Gürcistan'da yeni bir üs kurma arayışına gitmesi bekleniyor. Ancak telefonla ulaştığım Kazak gazeteci Gülbakhyt Tülegenova, bunun gerçekleşmeyeceği kanısında. Ona göre üs, kira gelirinin dışında binlerce Kırgız'a iş imkânı sağlıyor. Ayrıca 2005'e dek Akayev ailesi, sonrasında ise Bakiyev'in ailesi üssün yakıt, temizlik ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak üzere Amerikalılar'dan çok kârlı ihaleler aldılar. Tülegenova, yeni yönetimin de "altın yumurtlayan bir tavuğu" kaybetmek istemeyeceğini belirtiyor.

Buna karşın, Amerikan üssünün birkaç kilometre ilerisinde bulunan Rus üssü Kırgızistan'a hiçbir kira ödemediği gibi, çevredeki insanlara herhangi bir yan gelir veya iş imkânı da sağlamıyor. Rus üssü, Rusya ile Kırgızistan arasında imzalanan güvenlik anlaşması çerçevesinde bu ülkede bulunuyor ve Rusya, üs aracılığıyla doğrudan Kırgızistan'ın iç ve dış güvenliğine katkı sağladığı için kira ödemiyor.

Afganistan'a uçakla 1,5 saat mesafedeki Manas Amerikan Üssü'nden her gün ortalama 1500 asker geçiş yapıyor. Afganistan'la Manas arasında ulaşım C-17 askeri kargo uçaklarıyla sağlanırken, Manas'la Avrupa'daki Amerikan üsleri arasında seferler sivil yolcu uçaklarıyla yapılıyor. Afganistan'da, ISAF'ta görevde olduğum 2006 yılında iki gece Manas üssünde kalmış, sonra bir C-17 kargo uçağıyla Kabil yakınlarındaki Amerikan Hava Üssü Bagram'a dönmüştüm. Manas Havaalanı'nda görevli birkaç Rus subay bizim ISAF ekibini düşmanca bakışlarla süzerken Kırgız çocuklar, Amerikan askerlerine tel örgülerin arasından uzattıkları korsan DVD'leri satmaya çalışıyordu.

Bugün halkın üçte birinin yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Eğitim düzeyiyse yüksek. Kişi başı milli gelir yaklaşık 740 dolar. İki milyar dolar dış borcu olan ülkenin 4.7 milyar dolarlık bir ekonomisi var. Halen Rusya'da çalışan 800 bin Kırgız'ın gönderdiği maddi destekler Kırgızistan toplumu ve ekonomisi için çok önemli. Bu nedenle de son mali krizde Rus ekonomisinin sarsılması Kırgızistan'ı da etkiledi.

Oysa Kırgızistan Sovyetler Birliği'nin 1991'de dağılmasından sonra, Orta Asya'da çok partili demokrasiye ve parlamenter rejime ilk geçiş yapan ülkeydi. Komşu cumhuriyetler Sovyet döneminden kalma katı bir dikta ve tek adam yönetimi kurmuşken, Kırgızistan daha bağımsızlığın ilk yıllarından itibaren açık bir toplum oluşturmaya doğru yol almaya başladı. Ancak 1990'lı yılların ortalarından itibaren Askar Akayev - komşularından mı etkilendi bilinmez - daha katı ve totaliter bir tutum benimsedi. Devlet ihalelerini yakınlarıyla aile üyeleri arasında paylaştırırken, yönetiminin yolsuzluklarını ve yasadışı işlerini eleştiren gazetecileri ve muhalifleri hapse atarak sindirmeye çalıştı. Ülke ekonomik olarak iflasın eşiğine gelirken binlerce Kırgız daha iyi bir hayat için komşu Kazakistan'a ve Rusya'ya gitti.

Akayev'den kurtulmak için fırsat kollayan Kırgızlar 2005 seçimlerine hile karıştırıldığı iddiaları üzerine ayaklanınca Akayev ülke dışına kaçtı ve yerine ülke tarihinde yepyeni ve temiz bir sayfa açma vaadinde bulunan Bakiyev geldi. Ancak çok geçmeden Bakiyev de Akayev'i aratır oldu. Hükümeti eleştiren gazeteciler yine tutuklanmaya ve ortadan kaybolmaya, rüşvet ve adam kayırma iddiaları ortalıkta dolaşmaya başladı. Ve 2010'da bu kez Bakiyev halk tarafından alaşağı edildi. Bakiyev rejiminin baskılarına verilen en iyi yanıt olduğunu belirtse de, Bakıyev de Akayev yönetimini devirdiğinde aynı şeyleri söylemişti.

Kırgızistan'daki olayların, 1991 sonrasında bir türlü toparlanamayan Orta Asya'ya nasıl etki edeceği merak konusu. Tek tek ülkelere göz atalım. Orta Asya'nın Kırgızistan'dan sonraki en liberal, dışa açık ülkesi Kazakistan'da muhalif siyasi partiler ve özgür basın var, belli bir düzeyde eleştiriye de müsamaha gösteriliyor. Ancak eleştiri dozunu aşan muhalefet liderleri trafik kazası veya soygun gibi tuhaf olaylarda hayatlarını kaybediyorlar. Türkmenistan ve Özbekistan'da ise halk üzerinde yoğun baskı var, en küçük eleştiriye bile izin yok. İslamcı ve eski komünist partilerin ittifakıyla yönetilen Tacikistan'da da durum pek farklı değil. Avrupa'da yaşayan Orta Asyalı muhalif ve aydınlar yıllardan beri demokrasi uğrunda birtakım çalışmalar yürüttükleri halde kendi halkları arasında herhangi bir tabana veya desteğe sahip değil. Zira bu muhaliflerin çoğu, görevden alınınca insan hakları ve demokrasiyi keşfeden eski bakan, büyükelçi, müsteşar gibi bürokratlardan oluşuyor. 1990'lı yılların ilk yarısında Tacikistan'da (İslamcılarla eski komünistler arasında) patlak veren iç savaş ve son 20 yılda Kırgızistan'da yaşanan toplumsal hareketlerin beklenen sonucu verememesi Orta Asyalıları demokrasi konusunda daha ihtiyatlı davranmaya itmiş durumda. Bir başka etken de, Orta Asya'nın hemen yanı başında 30 yıldan beri devam eden Afgan savaşı. Orta Asyalı liderler her fırsatta, "düzene karşı gelirseniz Afganistan gibi oluruz" öcüsünü kullanıyor.

Afganistan gibi olma ihtimali, radikal İslamcı hareketlerin çok güçlenmesi, insan hakları ihlâllerinin iyice artması Orta Asya halklarının yanı sıra Batı'yı da korkutuyor. Nato Genel Sekreteri Fogh Rasmussen önceki hafta, uluslararası kamuoyunun Orta Asya'ya daha fazla ilgi göstermesini istemişti. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon da aynı tehlikeye dikkat çekmişti.

Velhasıl Orta Asya için "patlamaya hazır bomba" ifadesini kullanan çok. Adının açıklanmasını istemeyen bir Türkmen gazeteci, "Yakınımızda iyi işleyen bir demokrasi olsaydı, belki de Orta Asya'da bugün durum çok daha farklı olurdu, oysa etrafımız birbirinden beter örneklerle dolu. Bir yanda dini bağnazlığın ön planda olduğu İran, diğer yanımızda birbirlerini boğazlayan Afganlar var. Çin ve Rusya da bizim için pek olumlu örnek sayılmaz, Türkiye ise epey uzağımızda" diyor. Kırgız gazeteci Tinçtibek Çorotegin ise "Orta Asya'nın baskıcı liderleri devrimlerin ve halk hareketlerinin sadece açlık ve sefalete yol açtığı tezini işlemek için Kırgız halkının her devrim sonrası yaşadığı hayal kırıklığını gündeme getirmeye bayılıyorlar" diyor. "Kırgız halkı, Orta Asya'da bile insanların kendi isteklerine karşı çıkan bir yönetimin iktidardan çekilmesini talep edebileceklerini gösterdi. Bize komşu olan ülkelerin liderleri bu gerçeğin farkında, bu yüzden insanların dikkatini başka yöne çekmeye çalışıyorlar ama güneş balçıkla sıvanmaz." Kırgizistan'da sokaklara dökülenler, sadece kendi yönetimlerini değil Orta Asya'daki siyasi trendleri de değiştirebilir.

Kaynak: Newsweek[/size][/b]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
keyfiyet

avatar

Mesaj Sayısı : 224
Reputation : 16
Kayıt tarihi : 18/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Salı Nis. 20, 2010 7:15 am

[b]Bişkek Yine Karıştı..Evler Yağmalanıyor![/b][img]http://www.anadoluhaberim.com/img/icon/tarih.gif[/img] 19 Nisan 2010, 20:58 [img]http://www.anadoluhaberim.com/img/icon/kullanici.png[/img] [url=http://www.anadoluhaberim.com/editor/3-anadolu-haber.html]Anadolu Haber[/url]Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te sabah saatlerinde çıkan gerilim halen sürerken, Ahıska Türkleri'nin yoğun olarak yaşadığı Mayevka köyünde 1 kişi öldü, 11 kişi de yaralandı.Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te çatışma çıktı, evler yağmalandı

Olayların başlamasının ardından, İçişleri Bakanlığı görevine Bakıt Alımbekov'un getirilmesinden sonra durumun kontrol altına alınmaya çalışıldığı köye 600 polis sevk edildi.

Bölge Emniyet Müdür Yardımcısı Zakir Usmanov, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bişkek çevresindeki olayları kontrol altına almaya çalıştıklarını söyledi.Sağlık merkezinden edinilen bilgiye göre, köyde 1 kişinin öldü, 11 kişi yaralandı.

Mayevka köyündeki yerel halka ait toprakları işgal eden binlerce genç, yerli halkla 6 saat süren taşlı sopalı kavganın ardından, Ahıska Türkleri'ne ait evleri yakmaya başlamıştı.

Komşu köylere sığınan Ahıska Türkleri'nin yaşadığı köyün yollarını trafiğe kapatan işgalciler, köye ambulans ve itfaiye araçların girmesine izin vermiyor.

Kaynak: AA
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Ptsi Nis. 26, 2010 11:23 am

[img]http://www.hurriyet.com.tr/_np/7209/10447209.jpg[/img]

[color:1bf9=yellow][size=24]
Rusya darbeye ilk somut desteğini verdi [/size]

[/color]A.A.


Kırgızistan'da 7 Nisan'da darbeyle iktidar devrilmişti. Rusya, Kırgızistan'daki yeni yönetimi ilk somut desteğini verdi. Kırgız eski içişleri bakanı, Moskova'da ortak bir operasyonla tutuklanarak, Bişkek'e gönderildi.

Kırgızistan'ın eski İçişleri Bakanı Moldomusa Kongantiyev, Rusya'nın başkenti Moskova'da Rus ve Kırgız güvenlik güçlerin ortak operasyonu sonucu tutuklandı.

Kırgız devlet televizyon kanalında, Moldomusa Kongantiyev'in Moskova'da tutuklandığı ve bu sabah saatlerinde Bişkek'e getirildiği belirtildi.
24.KG ajansının haberine göre, geçici hükümetin Başbakan Yardımcısı Almazbek Atambayev, eski İçişleri Bakanının tutuklanarak Bişkek'e iade edilmesinden dolayı Rusya Federal Güvenlik Hizmetlerine teşekkür ettiği ifade edildi.

Bu arada, yakınları Kongantiyev'in tutuklanmasını protesto ederken, bir grup vatandaş da Bişkek'te meclis binasının önünde eylem yapıyor.
Muhalif göstericiler tarafından basılan valilik binası ile polis karakolunun ardından çıkan gerginliği yatıştırmak için 6 Nisan günü Talas kentine giden Kongantiyev, göstericilerin ve mahkumların saldırısına uğramıştı. Rehin alınan ve feci şekilde dövülen Kongantiyev, akrabaları tarafından kurtarılmıştı.

Talas kentinde meydana gelen olayların ardından bir gece de tüm muhalif liderlerinin tutuklanmasını protesto etmek için toplanan binlerce kişi, 7 Nisan günü iktidarı devirmişti. İktidarı ele geçiren muhalefet, Roza Otunbayeva başkanlığında geçici hükümeti
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

avatar

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Salı Mayıs 04, 2010 10:53 pm

[img]http://www.dunyabulteni.net/images/news/83051.jpg[/img]
[color:a8f0=yellow]
[size=24]
Eski Kırgız bakanın kasasında servet varmış[/size]


[/color][color:a8f0=brown]
Bakiyev'in kurmaylarını tutuklayan geçici Kırgız yönetiminden eski savunma bakanı hakkında çarpıcı iddia...

[/color]
[size=18]

Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Nisan ayında ülkede başlayan bir ayaklanma ile devrilen Kurmanbek Bakiyev'in hükümetinde savunma bakanı olan ve geçtiğimiz günlerde tutuklanan Baktıbek Kalıyev'in bankada bulunan gizli kasasından 9 milyon dolar çıktığı iddia edildi.

Kalıyev hakkındaki soruşturmayı yürüten savcı Baytemir İbrav, Bişkek'teki bir bankada bulunan kasadan, para dışında resmi mühürler de çıktığını, bu mühürlerin yasadışı belgeleri "yasal hale getirmek" ve para transferi yapmak için kullanıldığından şüphelendiklerini söyledi.

7 Nisan'daki ayaklanmanın ardından Kırgızistan lideri Bakiyev önce Kazakistan'a ardından Belarus'a kaçmış, kurmaylarından bir çoğu iktidara gelen geçici hükümet tarafından tutuklanmıştı.[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Perş. Mayıs 13, 2010 9:28 pm

[img]http://www.hurriyet.com.tr/_np/0883/10580883.jpg[/img]

[color:6e1c=orange][size=24]

Kırgızistan yine karıştı
[/size][/color]

[size=18]

Kırgızistan'da devrik lider Kurmanbek Bakiyev yandaşları, ülkenin güneyindeki üç bölgesel hükümet binasını ele geçirdi.
Göstericiler ilk baskını ülkenin en büyük ikinci kenti olan Oş'ta gerçekleştirdi. Reuters'in haberine göre, güvenlik güçleriyle çatışan yaklaşık bin kişi binaya girerek, geçici hükümetin Oş eyaleti valisi olarak atadığı Sooronbay Ceenbekov'un görevini elinden aldı.

İsyancılar, koltuğa Bakiyev döneminde valiliğe atanan Mamasadık Bakirov'u oturttu.

Geçici Kırgız hükümeti, bunun Bakiyev yandaşlarının darbe planının bir parçası olduğunu söylerken, Savunma Bakanı İsmail İsakov'u Oş'a gönderdi.

Reuters ayrıca, Bakiyev destekçilerinin kalesi olarak bilinen Oş şehrindeki olayların ardından, hükümet yandaşlarının da bölgesel hükümet binası önünde toplanmaya başladığını bildirdi.

Bakiyev'in memleketi olan Celalabad şehri ve Batken kasabasında da olaylar çıktı. Ajanslar, Bakiyev yandaşlarının bu bölgelerdeki hükümet binalarını da ele geçirdiğini bildirdi.

Bakiyev taraftarları, dün de Kırgızistan'ın başkenti Bişkek'te gösteriler düzenleyerek, eski Belediye Başkanı Nariman Tüleyev'in yeniden göreve getirilmesini talep etmişti. Gösteriler olaysız sona ermişti.

Kırgızistan'da Bakiyev hükümeti 7 Nisan'da isyana dönüşen kanlı gösteriler sonucu devrilmişti. Devrik lider, resmi kayıtlara göre 85 kişinin öldüğü olayların ardından Belarus'a kaçmıştı.

Bakiyev'e kapılarını açan Belarus bugünkü olaylarını ardından, güvenlik sebeplerinden ötürü Kırgızistan büyükelçisini geri çağrırken, tüm diplomatlarının Bişkek'i terk ettiğini bildirdi.[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

avatar

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Cuma Mayıs 14, 2010 9:40 pm

[img]http://www.hurriyet.com.tr/_np/9983/10589983.jpg[/img]


[size=24][color:bfbd=yellow]


Kırgızistan'da isyancılar geri püskürtül[/size]dü


[/color]


[size=18]
Kırgızistan'da devrik lider Kurmanbek Bakiyev taraftarları ile çatışan geçici hükümet yanlıları, Calalabad ve Oş eyaletlerindeki valilik binalarının kontrolünü geri aldı. Çatışmalarda bir kişi öldü, 15'i ağır 63 kişi yaralandı.Akipress ajansının haberine göre, geçici Başbakan Yardımcısı Ömürbek Tekebayev'in lideri olduğu Ata-Meken Partisi yanlıları, Kırgızistan'ın güneyindeki Calalabad kentindeki valilik binasına girdi.

Sosyal Demokrat Partisi'nin Calalabad kent koordinatörü Batırbek Abdrazakov da, Bakiyev taraftarlarının kent merkezinden kaçtıklarını söyledi.

Calalabad'da bugün öğle saatlerinde, geçici hükümetin ve devrik lider Bakiyev'in taraftarları arasında çatışma çıkmıştı. Bir kişinin öldüğü çatışmada, yaklaşık 40 kişi de yaralanmıştı.

Geçici hükümet, dün işgal edilen Oş eyalet valilik binasında da kontrolü sağlamıştı.
[/size]
Sağlık Bakanlığı Basın Merkezinden yapılan açıklamada, Celalabad kentinde yaralı olarak hastanelere kaldırılanların 32'sinin silahla vurulduğu belirtildi. 24 yaralının ayakta tedavi edildiği kaydedildi.


[img]http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto Haber/884/Kırgızistan'da sular durulmuyor/R141708110.jpg[/img][img]http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto Haber/884/Kırgızistan'da sular durulmuyor/R14170812.jpg[/img]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

avatar

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Perş. Mayıs 20, 2010 12:50 am

[img]http://www.timeturk.com/images/news/190520102001521577214_2.jpg[/img]


[color:06f9=yellow][size=24]
Otunbayeva, Devlet Başkanı oldu
[/size]
[/color]
[size=18]
[color:06f9=yellow]

Otunbayeva seçim ile yapılacak yeni devlet başkanı görevine kadar ülkenin devlet başkanlığı görevini yürütecek.

[/color]Kırgızistan'da Nisan ayında yaşanan halk ayaklanmasından sonra iktidarı devirin muhalif grup başkanı Roza Otunbayeva geçici hükümet başkanından sonra bugün çıkardığı kararı ile devlet başkanı oldu.

Geçici hükümetin kararı ile Roza Otunbayeva 2011 yılının sonuna kadar devlet başkanı görevini yürütecek. Alınan kararnameye göre Otunbayeva seçim ile yapılacak yeni devlet başkanı görevine kadar ülkenin devlet başkanlığı görevini yürütecek. Kabul edilen Anayasası'nın yeni taslağına göre 2011 yılında yapılması planlanan devlet başkanlığı seçiminde Otunbayava seçimde aday olamayacak.

7 Nisan'da Devlet Başkanı Kurmanbek Bakiyev ve yönetimini deviren muhalif liderler geçici hükümet kurarak ilk işe Anayasa reformuyla başladı. Anayasa'nın yeni taslağını hazırlayan kamuoyu ve hükümet üyeleri 27 Haziran'da reforma gidecek. 10 Ekim'de ise parlamento seçimi yapılacak.

Cihan[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

avatar

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Salı Mayıs 25, 2010 9:17 pm

[img]http://anadoluhaberim.com/upload/resimler/haber/67991kırgısıssıızızaa.jpg[/img]
[size=18]
[color:54d6=red]
Almazbek Atambayev:Beni öldürmek istiyorlar
[/color]

[/size]
[size=18]
Almazbek Atambayev Kırgızistan'da geçici hükümetin ekonomi konularından sorumlu Başbakan Birinci Yardımcısı Almazbek Atambayev, kendisiyle ilgili bir suikast planının bulunduğunu belirterek, "Beni öldürmek istiyorlar" dedi.:
Kırgızistan'da geçici hükümetin ekonomi konularından sorumlu Başbakan Birinci Yardımcısı Almazbek Atambayev, kendisiyle ilgili bir suikast planının bulunduğunu belirterek, "Beni öldürmek istiyorlar" dedi.

Atambayev, Bişkek'te düzenlediği basın toplantıda, kendisine yönelik bir suikast planının ihbar edildiğini ifade ederek, "Evime yine bir kişi girmeye çalıştı. Tutuklanan bu şahsın emniyette ifadesi alındı" dedi.

Atambayev, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in iktidarı döneminde Başbakan görevindeyken, çalışma odasında içtiği sudan zehirlenmiş, Ankara Gülhane Askeri Tıp Akademisi'nde (GATA) tedavi görmüştü.

Sosyal Demokrat Parti (SDP) lideri Atambayev, 2007 yılında muhalefetin gösterilerinden sonra başbakanlık görevine getirilmiş, 8 ay sonra istifa etmişti.

Atambayev, Kırgızistan'da iktidarın devrilmesinin ardından Moskova'da Rus yönetimiyle görüştükten sonra 15 Nisanda Türkiye'ye gelmiş ve temaslarda bulunmuştu. [/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Perş. Mayıs 27, 2010 11:29 am

[img]http://www.hurriyet.com.tr/_np/6470/10696470.jpg[/img]

[size=24]
[color:0d9b=orange]
Kırgız hükümeti: Bakiyev Türkiye'de saklanıyor
[/color]

[/size]
[color:0d9b=yellow][size=18]

Kırgızistan'da geçici hükümet, devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in Türkiye'de saklandığını açıkladı. Kırgız hükümeti, "Masum sivillerin katliamından sorumlu olan Bakiyev er ya da geç elimize geçecek" dedi. Türk Dışişleri, "Elimizde Bakiyev'in Türkiye'de olduğuna dair bir bilgi yok" açıklaması yaptı.
[/color]Kırgızistan'daki geçici hükümetin başkan yardımcısı Azimbek Beknazarov, "Bakiyev Belarus''un Minsk şehrinden ayrıldı ve savcılıktan aldığımız bilgiye göre şu an Türkiye'de saklanıyor" dedi.

Beknazarov, Bakiyev için, "Masum sivillerin katliamından sorumlu olan bir suçlu olarak er ya da geç bize teslim edilecek" ifadesini kullandı.

AFP haber ajansına konuşan Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Burak Özügergin, "Elimizde Bakiyev'in Türkiye'de olduğuna dair ne bir gösterge, ne bir işaret, ne de bilgi var" dedi.

Bakiyev, Nisan ayında 87 kişinin hayatını kaybettiği kanlı devrimin ardından önce Kazakistan'a, oradan da Belarus'a kaçmıştı.

Kırgız ve Rus haber ajansları, geçtiğimiz günlerde de Bakiyev'in ailesiyle birlikte Antalya'da tatil yaptığını iddia etmiş, ancak bu haber Türkiye'nin Bişkek Büyükelçiliği tarafından yalanlanmıştı.

Geçici Kırgız hükümeti, Nisan ayındaki isyanlarda göstericilerin vurulması emrini vermekle suçladığı Bakiyev'in dokunulmazlığını kaldırarak, Belarus'tan devrik liderin kendilerine verilmesini istemişti.[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

avatar

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Çarş. Haz. 02, 2010 10:30 pm

[img]http://www.timeturk.com/images/news/020620102009413016417_2.jpg[/img]

[size=24]
[color:acc3=orange]
Bakiyev'e Kanadalı avukat
[/color]


[/size][size=18]
Kırgızistan'ın İnterpol tarafından aranan devrik devlet başkanı Kurmanbek Bakiyev'in Kanadalı avukat Robert Amsterdam'ı tutmak istediği öğrenildi.


Eurasianet'in haberine göre yüzden fazla dava açılan Bakiyev hakkının korunması için Kanadalı avukat Amsterdam'ı tutmak istediği kaydedildi.

Haberde Bakiyev'in Amsterdam'a en az 2 milyon dolar ödeyeceği belirtildi. Amsterdam önceki yıllarda Rusya'nın 'Yukos' şirketi yöneticisi Mihail Hodorovskiy ve Tailand'ın devrik başbakanı Taksian Çinavat'ın avukatlığını yapmıştı.

Kırgızistan'da yaşanan kanlı olaylardan sorumlu tutulan Kurmanbek Bakiyev sığındığı Belarus ülkesinde kendisinin hala devlet başkanı olduğunu açıklıyor. Kırgızistan'ın geçici hükumeti ülkeyi yolsuzluğu sürüklendiği iddiası ile Bakiyev ve ailesine yönelik 100'den fazla dava açılmıştı. Hükümet Bakiyev'in devlet başkanı görevini ve dokunulmazlığını da kaldırmıştı.[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Cuma Haz. 11, 2010 9:31 am

[img]http://www.timeturk.com/images/news/110620100817135329759_2.jpg[/img]
[size=24]
[color:23c1=yellow]
Kırgızistan yine karıştı: 12 ölü[/color]


[/size]
[size=18]
Kırgızistan'da çatışmalar yeniden alevlendi. Çıkan çatışmalarda 12 kişi öldü, 126 kişi de yaralandı. Oş kentinde gece boyunca bazı bankalar ve dükkanlar yağmalandı.

Kırgızistan'ın güneyindeki Oş kentinde, gece Kırgız ve Özbek gençler arasında çıkan kavganın çatışmaya dönüşmesi üzerine hayatını kaybedenlerin sayısı 12'ye yükseldi.

Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, olaylarda 12 kişinin öldüğü, 126 kişinin yaralandığı bildirilirken, İçişleri Bakanlığı Basın merkezi, polisin Oş kentinde durumu kontrol altına tuttuğunu ve gece çıkan olaylarda 5 kişinin tutuklandığını açıkladı.

Yerel Keremet televizyonunun yetkilisi Batır Mamatjanov, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Oş'ta durumun polisin kontrolünde olduğunu ve kenti 6 helikopterin havadan izlediğini söyledi.

Mamatjanov, sabah işe giderken, birçok dükkanın ve bazı bankaların yağmalandığını ve ateşe verildiğini gördüğünü, sokaklarda tankların gezdiğini belirtti.

Başka görgü tanıkları da, kentte iki banka, devlet konser salonu, eczane, Özbek Dramaturg Tiyatrosu, dükkanlar, Oş Devlet televizyonu kurumuna ait giriş katı, Alay Oteli ile bazı kafelerin hala yandığını anlattı.

Polisin, kentte meydana giden sokakları trafiğe kapattığı, pazarların, okulların ve kreşlerin bugün açılmadığı, halk otobüslerinin çalışmadığı kaydedildi.

Özbekistan ve Tacikistan'a sınırı bulunan Kırgızistan'ın Oş kentinde gece yaşanan gerginliğin nedeni henüz belirlenemezken, kavganın Kırgız ve Özbek gençler arasında çıktığı ileri sürülüyor.

AA


[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Paz Haz. 13, 2010 10:08 am

[img]http://www.timeturk.com/images/news/120620101024409493647_2.jpg[/img]

[size=24]
[color:eac7=yellow]
Kırgızistan'da çatışmalar sürüyor: 50 ölü[/color]

[/size]
[size=18]
Kırgızistan'ın güneyinde dün gece Kırgızlar ile Özbekler arasında çıkan çatışmalarda ölü sayısı 50'ye, yaralı sayısı 663'e yükseldi.Edinilen bilgiye göre, Oş eyaletinde ve Oş kentindeki çatışmalar sokağa çıkma yasağına rağmen devam ediyor.
Oş kentinin Furkat ilçesinde gece boyunca Özbeklere ait evler yakıldı ve yağmalandı. Şehirdeki tüm dükkanlar da yağmalandı.

Oş kenti havaalanına gelen yolcuların alandan ayrılmasına izin verilmezken, Oş'a tüm uluslararası uçuşlar da durduruldu.

Başkent Bişkek'te ise dün gece sakin geçti. Başkentte özel halk birlikleri ve polis devriye geziyor.
Bu arada, Özbekistan, Kırgızistan sınırını kapattı.

Çatışmalar, Oş kentinde ve Oş eyaletine bağlı ve Özbekistan'ın Andijan kentine sınırı olan Aravan, Kara-Suu ve Özgen ilçelerinde yoğunlaşıyor. Eyaletin diğer bölgelerinde durumun sakin olduğu bildiriliyor.[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
keyfiyet

avatar

Mesaj Sayısı : 224
Reputation : 16
Kayıt tarihi : 18/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Çarş. Haz. 23, 2010 9:15 am

Bir sual :

Taza din hareketinin son gelişmeler üzerine değerlendirmeleri ve çabaları var mı ? ve Ali Osman Zor ağabey hala Kırgızda mı ?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Çarş. Haz. 23, 2010 9:49 am

Yeni değerlendirmeler çok yakında.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
INSAN

avatar

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Cuma Haz. 25, 2010 12:10 am

[quote:9517="keyfiyet"]Bir sual :

Taza din hareketinin son gelişmeler üzerine değerlendirmeleri ve çabaları var mı ? ve Ali Osman Zor ağabey hala Kırgızda mı ?[/quote]


[url=http://www.buyukasya.net/c.aspx?P=r&ID=189][b]ÜZERINE TIKLADIGIZ ZAMAN ACILAN LINKTEN SORDUGUNUZ KONUYU OKUYABILIRSINIZ..[/b].[/url]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Cuma Haz. 25, 2010 7:02 am

Evet, site faaliyete geçiyor ama biraz problemli oluyor, maalesef beklenmedik aksilikler yüzünden epey gecikti. Ama inşallah bomba gibi, gündemi yönlendiiren, haber ve yorumlarıyla İslam ihtilal ve inkılabının yolunu döşeyici gümbür gümbür bir site olacak.
ALİ OSMAN ZOR'un değerlendirmesi de bu cümleden.
Gönüldaşların, okur ve takipçilerimizin teklif ve eleştirilerini bekleriz.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
keyfiyet

avatar

Mesaj Sayısı : 224
Reputation : 16
Kayıt tarihi : 18/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   C.tesi Haz. 26, 2010 1:47 pm

Hocam : Kırgızistan'da bir nakşi şeyhi var.Bulunması ve temas edilmesi lazım.Taza'ya ve A.o.Zor'a ilet araştırsınlar , bulsunlar , mühim, diyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
keyfiyet

avatar

Mesaj Sayısı : 224
Reputation : 16
Kayıt tarihi : 18/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Çarş. Tem. 07, 2010 10:36 am

[quote:0828="keyfiyet"]Hocam : Kırgızistan'da bir nakşi şeyhi var.Bulunması ve temas edilmesi lazım.Taza'ya ve A.o.Zor'a ilet araştırsınlar , bulsunlar , mühim, diyor.[/quote]

Kalın kaşlı, süpürge gibi...Çökük (çukur) gözlü ...Geniş yüzlü , etli dudaklı...Sırtı ve göğsü geniş...Ensesi geniş...

İsmi -Allahualem- Ahmed.Sır vasfı üstün...
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
AZYA
Admin
Admin
avatar

Mesaj Sayısı : 2611
Reputation : 38
Kayıt tarihi : 27/03/10

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Çarş. Tem. 07, 2010 4:17 pm

Kırgız mı, başka milletten mi?
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
keyfiyet

avatar

Mesaj Sayısı : 224
Reputation : 16
Kayıt tarihi : 18/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Cuma Tem. 09, 2010 7:54 am

[quote:1df5="AZYA"]Kırgız mı, başka milletten mi?[/quote]

Hocam , bunu sormadım yeniden karşılaşırsak sorarım, diyor.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
GÖLGE

avatar

Mesaj Sayısı : 1231
Reputation : 36
Kayıt tarihi : 16/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Perş. Tem. 22, 2010 10:04 pm
[img]http://www.hurriyet.com.tr/_np/8310/11168310.jpg[/img]
[size=24]
[color:30bf=orange]
Takma saç sakalla yakalandı [/color]
[/size]

[size=18]
Kırgızistan'da devrik lider Kurmanbek Bakiyev'in kardeşi Ahmet Bakiyev, polis tarafından gerçekleştirilen bir operasyon sonucunda tutuklandı. Kırgız ve Özbekleri birbirine karşı kışkırtmakla suçlanan kardeş Bakiyev'in yakalandığında sahte sakal-bıyık ve peruk taktığı bildirildi.


Ülkenin güneyindeki Celalabad ve Oş kentlerinde geçtiğimiz ay Kırgız ve Özbekler arasında yaşanan etnik çatışmaların mimarı olmakla suçlanan Ahmet Bakiyev, dün gece gerçekleştirilen bir operasyonla yakalandı.

Kırgızistan İçişleri Bakanı Kubatbek Baybolov, basına yaptığı açıklamada, Ahmet Bakiyev'in Celalabad'da saklandığı evde yanındaki birkaç kişiyle birlikte tutuklandığını belirtti.

Polis yetkilileri, yakalandığında üzerinde iki tabanca bulunan Ahmet Bakiyev'in sahte sakal-bıyık ve peruk taktığını ifade etti.

Polisten yapılan açıklamaya göre, bugün başkent Bişkek'e getirilecek olan Ahmet Bakiyev, yüzlerce kişinin ölümüne, yüz binlerce Özbek'in de evlerini terk etmesine yol açan etnik çatışmalarda parmağı olduğunu itiraf etti.

Kırgızistan'da 7 Nisan'da iktidarı elinden alınan Kurmanbek Bakiyev ülkeyi terk etmişti. Kardeşinin iktidarı döneminde Celalabad eyaletinde kaymakamlık görevinde bulunan Ahmet Bakiyev, mayıs ayında Celalabad eyalet valilik binasını işgal etmekle ve Kırgız ve Özbek halklarını karşı karşıya getirmekle suçlanmıştı. Ahmet Bakiyev hakkında arama kararı çıkarılmıştı.

Irak'ta devrik lider Saddam Hüseyin de 2003 yılında ABD güçlerinin düzenlediği bir operasyonla yakalandığında, saçı sakalı birbirine karışmış bir halde bulunmuştu.[/size]
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
keyfiyet

avatar

Mesaj Sayısı : 224
Reputation : 16
Kayıt tarihi : 18/05/09

MesajKonu: Geri: KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI   Cuma Tem. 23, 2010 9:11 am

[quote:5b78="keyfiyet"][quote:5b78="keyfiyet"]Hocam : Kırgızistan'da bir nakşi şeyhi var.Bulunması ve temas edilmesi lazım.Taza'ya ve A.o.Zor'a ilet araştırsınlar , bulsunlar , mühim, diyor.[/quote]

Kalın kaşlı, süpürge gibi...Çökük (çukur) gözlü ...Geniş yüzlü , etli dudaklı...Sırtı ve göğsü geniş...Ensesi geniş...

İsmi -Allahualem- Ahmed.Sır vasfı üstün...[/quote]

Sağ yanağının (burun-dudak arası) na yakın kısmında "ben" var.
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
KIRGIZİSTAN'DA İHTİLÂL HAVASI
Sayfa başına dön 
2 sayfadaki 2 sayfasıSayfaya git : Önceki  1, 2
 Similar topics
-
» KIRGIZ-ÖZBEK SAVASINA DOGRU..

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: DÜNYA :: SAVAŞ :: Büyük Türkistan-
Buraya geçin: