AKINCILAR

AKINCILAR FORUM
 
AnasayfaKapıGaleriAramaÜye ListesiKullanıcı GruplarıKayıt OlGiriş yap

Paylaş | 
 

 Kırgız Lider: Salih Mirzabeyoğlunu lider olarak görüyoruz.

Aşağa gitmek 
YazarMesaj
INSAN

avatar

Mesaj Sayısı : 892
Reputation : 33
Kayıt tarihi : 17/05/09

MesajKonu: Kırgız Lider: Salih Mirzabeyoğlunu lider olarak görüyoruz.   Salı Mart 23, 2010 3:24 pm

[img]http://www.anadoluhaberim.com/upload/resimler/haber/taza_din_basin_toplantisi04.jpg[/img]

[color:9bb9=orange]
[size=24]
Kırgız Lider: Salih Mirzabeyoğlunu lider olarak görüyoruz.[/size]


[/color]
[color:9bb9=yellow]
Anadolu Haber[/color]

İslâm dünyasını temsil eden en büyük güç Osmanlı idi. En son Hilafet Osmanlıda olmuştu. Salih Mirzabeyoğlu da bir Osmanlı torunu ve Biz de İslâm için bunca mücadele veren Salih Mirzabeyoğlunu lider olarak görüyoruz.
Kırgızistan’ın En Etkin İslâmî Hareketleri'nden “Taza Din”in (Temiz Din)lideri Cumay Suyunaliyev TIMETÜRK'e konuştu. İşte Taza Din Lideri Cumay Suyunaliyev'in Fazıl Duygun'un sorularına verdiği yanıtlar:
[color:9bb9=yellow]
Sayın Cumay Suyunaliyev “TAZA DİN HAREKETİ”ni niçin kurdunuz?[/color]

Hareketimizi kurmaktaki asıl amacımız; Kırgızistan ve tüm dünya Müslümanları için, İslâm’ı doğru bir şekilde temsil etmektir.[color:9bb9=yellow]

Peki, “TAZA DİN HARAKET”’nin kurulması Kırgızistan ve bölgede nasıl bir tesir gösterdi?[/color]

Hareketimiz, Kırgız Müslüman Türk halkında sevgiyle karşılandı. Haklatan, özellikle de,dinî temele dayalı müesseselerden büyük bir heyecan oluştu. Nitekim, AB ve ABD destekli oluşumların etkisini kıracak şekilde, özellikle dinlerarası diyalog projesi içinde yürütülen misyonerlik faaliyetlerine karşı büyük bir ilgi topladı. Hareketimiz şu ânda genellikle, vatansever, millî-İslâmî veya anti- emperyalist askerlerin öncülüğünde müesseseleşmiştir.. Bundan sonraki hedefimiz ise siyasi bir parti kurarak, hareketimizi tüm dünyaya tanıtmak…


[img]http://www.timeturk.com/images_1/news/230320101201569028112_3.jpg[/img]
[color:9bb9=yellow]
Peki Hareketinizin üyeleri içinde Kırgızlardan başka, Kazak, Türkmen, Özbek veya diğer Türk Cumhuriyetlerinden de asker veya sivil üyeler var mı?
[/color]
Şu anda saydığınız ülkelerle irtibatımız var. Kazakistan ve Özbekistan’la sürekli irtibat hâlindeyiz. Türkiye’yle de irtibat hâlindeyiz. Bu bağlantıları daha da ileri götürüp, başka ülkelerle de irtibatlarımızı sürdürme kararlılığındayız.
[color:9bb9=yellow]
“TAZA DİN HAREKETİ” özellikle Rusya, Fransa, Ermenistan ve diğer birçok ülkenin medya organlarında şöyle yankı buldu: “ ‘TAZA DİN HAREKETİ’ Kırgızistan’daki Amerikan Üslerinin kaldırılması için kampanya başlattı.” Bu kampanyayı niye başlattınız ve şu ânda oradaki Amerikan Üslerinin durumu nedir?[/color]

2008 senesinde vermiş olduğumuz bir konferansta bu konuyla ilgili uzun uzun açıklamalar yapmıştık... Amerika orada “diplomatik haklar”ı arkasına alarak birçok haksız harekette bulunuyor. Mesela, bir seferinde arabayla Kırgız kadınlarına çarptılar. Başka bir seferde de bir şoförümüzü vurdular. Bunlar gibi birçok olay yaşandı. Fakat bütün bunlara rağmen Amerikan askerleri hiçbir cezaya çarptırılmadı. Bütün bunların dışında orada bulunarak, Irak ve İran ve Afganistan gibi diğer İslâm ülkelerine saldırıyorlar. Biz de Kırgızistan’daki Müslümanlar olarak, tabiî olarak bu saldırılara karşı çıkıyoruz.

Tabii başka sebepler de var… Mesela İran’la bir savaş çıkar da Amerika İran’a saldırırsa, İran‘da Amerika’ya karşılık verir. Bu karşılıklardan biri de büyük ihtimalle Bişkek’deki Hava Üssü olur… Bu sırada Kırgızistan’daki Müslüman sivil halk büyük zarar görebilir.
[color:9bb9=yellow]
Kırgızistan, Amerika için niye bu kadar önemli?[/color]

Aslında Amerika tüm dünyada etkili olmak istiyor. Özellikle Kırgızistan’a eğilmesinin sebebi ise, Türkiye’nin Avrupa ve Asya’ya köprü olan stratejik bir konumda olması gibi, Kırgızistan’ın da stratejik bir coğrafyada bulunması… Kırgızistan Orta Asya’da bulunduğu için, oradan Çin veya Rusya gibi birçok ülkeye tesir edebilirim düşüncesinin üzerinde duruluyor.
[color:9bb9=yellow]
Kırgızistan’daki Amerikan Üsleri bir ara kapatılacaktı ama bir şeyler oldu ve kapatılamadı. Niçin kapatılamadı, neler oldu? Son gelişmeler nedir?[/color]

Kırgızistan’daki yöneticilerimiz Amerikan Üsleri’ni kapatma fikirleri için Rusya’ya gittiler. Bu görüşmelerde Rusya’dan destek geldi. Ruslar bu destek için önce 400 milyon dolar, sonra 2 milyar dolar teklif ettiler. Kırgızistan’a dönüldükten sonra, Amerikan güçleriyle karşı karşıya gelindi. Bu karşılaşmada Amerika, üssün amacını ve ismini değiştirmeyi teklif ederek, daha önce vermiş olduğu 17 milyon dolarlık kira bedelini yükselttiler. Bu rakam daha da arttırılacağı söylendi. Bunun yanında, Batı tarafında yeni bir üs açılacaktı ve bunu da Rusya’ya vereceklerdi. Onu da şimdi Amerika’ya veriyorlar. Bunlardan dolayı da Kırgızistan-Rusya ilişkileri biraz soğudu.


[img]http://www.timeturk.com/images_1/news/230320101201329027274_3.jpg[/img]

[color:9bb9=yellow]
Peki, Kırgızistan’ın politikalarına karşı Çin nasıl bir tavır gösteriyor? [/color]

Çin, bu konular hakkında hiçbir açıklama yapmadı. Belki bunu küçük bir şey olarak görüyorlardır, belki de başka bir plânları vardır…
[color:9bb9=yellow]
Müslüman Kırgız Türk Halkı’nın bu Amerikan işgaline karşı tepkisi nedir?[/color]

Müslüman Kırgız halkı Amerika’nın işgallerine elbette karşı geliyor ve Amerika’yı Müslüman topraklarda istemiyor.
[color:9bb9=yellow]
“TAZA DİN HAREKETİ” Sayın Salih Mirzabeyoğlu’nu niçin “İslâm Dünyasının Lideri” olarak görüyor?[/color]

Bilindiği gibi Salih Mirzabeyoğlu’nun birçok eseri var. Fakat şu ânda hapiste… Mirzabeyoğlu, 55 eseri olan ve İslâm dünyasına, bir devlet ve medeniyet model ve projesi sunan, bir mütefekkir, bir medeniyet kurucudur. Yani, bugün konuştuğumuz ve hayatı anlamlandırdığımız, Batılı dile karşı, ehl-i Sünnet kaynaklı bir dünya görüşü oluşturup, hayatı Müslümanca anlamlandırmamızı sağlayan bir dil, bir dünya görüşü oluşturmuştur. Bu çok önemlidir. Yani bir hadiseye, Müslüman şuuruyla mı bakacağız yoksa, Batı’nın bize empoze ettiği, güyâ Müslüman şuuruymuş gibi lanse ettiği, Batı tarafından şekillendirilmiş bir şuurla mı bakacağız. İşte Sayın Mirzabeyoğlu, bizim önce zihnimi bize kazandırıyor. Bugün dünyanın bir çok yerindeki Müslümanlara karşı girişilen işgali neredeyse haklı bulan ama samimi olan Müslümanlar var. Bunların zihinleri, Batılı dille şekillendirildiği için, Müslüman olmalarına rağmen, Batılı dili savunur hâle gelmişlerdir, maalesef. Salih Mirzabeyoğlu bize İslâm dilini tekrar kazandırıyor. İslâm dünyasını temsil eden en büyük güç Osmanlı idi. En son Hilafet Osmanlı’da olmuştu. Salih Mirzabeyoğlu da bir Osmanlı torunu ve Biz de İslâm için bunca mücadele veren Salih Mirzabeyoğlu’nu lider olarak görüyoruz.
[color:9bb9=yellow]
Peki, Çakal Carlos’u niçin destekliyorsunuz?[/color]

Çünkü Ilıch Ramirez Sanchez Carlos Filistin’de tek başına emperyalistlere karşı büyük bir mücadele vererek, Filistin Müslümanlarının direnişini bütün dünyaya duyurdu. Bunun için O’na karşı büyük bir saygı ve sevgi besleyerek kendisini sonuna kadar destekliyoruz. Carlos, taa Venezuella’dan, dünyanın bir ucundan, Siyonist emperyalizme karşı, Filistinli müslümanları savunmak için gelmiş ve savaşmıştır. Gelirken birçok Latin Amerikalı savaşçıyı da beraberinde getirmiş, saygın bir savaşçı, bir devrimcidir. Carlos hayatını, belki de Venezuella’dan daha çok sevdiği Kudüs için fedâ etmiştir, zaten hayatının büyük bir bölümü Filistin’de savaşarak geçmiştir. Siz olsanız, Mescid-î Aksa için hayatını fedâ eden, defalarca ölüme koşan birini sevmez misiniz? Siyonist emperyalizm, niçin hâlâ ondan korkuyor? Çünkü, bütün dünyada büyük bir saygınlığı ve tesiri var.
[color:9bb9=yellow]
Doğu Türkistan meselesi Kırgızistan’ı nasıl etkiliyor?[/color]

Biz Kırgızistanlı Türkler olarak, Doğu Türkistan’ın tam bağımsızlığa kavuşmasını istiyoruz. Şu anda yaşadığımız dünya, büyük ve güçlü ülkelerin, küçük ve güçsüz ülkelere sahip çıktığı bir dünya değil. Bizim özlemini çektiğimiz en büyük şeylerden biri de, bütün dünyada Hak ve Adalet üzerine bir anlayışın hakîm olması…

Aslında bunu hâlihazırda yapması gereken “Birleşmiş Milletler”… Ama bilindiği gibi BM, Amerika gibi ülkelere daha fazla yakın duruyor. Bununla da kalmayıp onların menfaatlerine çalışma yürütüyorlar.

Mesela bugün İran’a nükleer çalışmalarına izin vermiyorlar. Fakat adil ve eşit güç olması için bütün ülkeler böyle tesislere sahip olabilmeli. İran ve benzeri ülkelerin gelişmesine izin vermiyorlar.
[color:9bb9=yellow]
İsrail’in son zamanlarda uyguladığı politikaları hakkında ne düşünüyorsunuz?[/color]

Bilindiği gibi 1942’de alınan karara göre iki tarafı Birleşmiş Milletler yönetecekti. Yerleşim alanlarının belirlenmesinden sonra İsrail, Amerika’nın desteği ile Filistin’i işgal etmeye başladı. Birleşmiş Milletler de buna suskun kalarak onay verdi. 1967 senesi itibariyle de Filistin tamamıyla işgal edilmiş oldu.

BM’nin esas amacı yapılan savaşlardaki haksızlıkları gidermektir. Bu bağlamda biz de hareketimiz olarak Birleşmiş Milletler’e başvurarak Filistin topraklarının eski haline getirilmesini isteyeceğiz. Eğer bunu yapmazlarsa orada niye durdukları resmî olarak da açığa çıkmış olacak.

Amerika kendisini “haklı” bularak istediği Müslüman ülkesine saldırıyor. Buna karşın bir Müslüman kendi vatanını, namusunu korumak için bir mermi atınca onu “terörist” olarak kabul ediyor. 2003’te Amerika Irak’a saldırdı. Niçin? MOSSSAD Amerika’ya “Irak’ta atom bombası var” diye “haber sızdırıyor.” Amerika’da aldığı bu “istihbarat”tan dolayı Irak’a savaş açıyor. Daha sonra bir de bakıyorlar; “atom bombası yokmuş!” Amerika’nın bu haksız saldırılarına BM niçin sessiz kalıyor? Bütün dünyanın gözünün önünde orada sayısız kadın, çocuk, sivil halk yaşamını yitirdi!..
[color:9bb9=yellow]
Geçtiğimiz sene “TAZA DİN HAREKETİ” olarak “Ermeni Soykırımı” iddialarına karşı bir miting düzenlediniz. Orada dediniz ki ;“Biz de Fransa’nın Cezayir’e uyguladığı soykırımı tanıyalım!” Bu eylem, Ermenistan ve Fransa medyasında “flaş haber” olarak verildi. Ondan sonra Fransa ve Ermenistan’ın “TAZA DİN HAREKETİ”ne yönelik bir tepkisi oldu mu?[/color]

Biz o mitingte bunu resmî olarak değil de, milletin bir ifadesi olarak yaptığımız için hareketimize yönelik bir tepki gelmedi. Eğer bu eylemde anlatılanlar devletin resmî bir söylemi olsaydı o zaman karşılık gelirdi.
Bu noktada Ermeni meselesinden ziyade Amerika’nın yaptığı haksızlıklar üzerinde durmak istiyorum… Ermeni olayların aslını anlamak için Boston’daki arşivlerin açılması gerekirdi. Amerika’nın Kızılderililere yaptıkları şeyler ortada!.. Vietnam, Irak… Amerika başkalarının suçlarını aramadan önce dönüp kendisine bir baksın!
Bir de şunu eklemek istiyorum ki, İsviçre’de tüm Tatarlara zulüm ederek sınır dışı ettiler. Dediğim gibi, Batı önce kendi yaptıklarına bakmalı!..
[color:9bb9=yellow]
Kırgızistan Halkı oradan bakınca Türkiye’yi nasıl görüyor? Türkiye’nin misyonu nedir ve bunu yerine getirebiliyor mu sizce?[/color]

Her ülkede iki yönlü bir anlayış var; biri devletin anlayışı, diğeri halkın… Bizim isteğimiz tek bir anlayış altında, tüm Türklerin devlet ve millet olarak birleşmesi… Türkiye’nin bütün İslâm dünyasına kendisini lider olarak tanıtmasını ve kendisini bu konuda yetiştirmesini istiyoruz. Bundan sonra da tüm dünyadaki Müslüman ülkeleri kendi çatısında toplamasını bekliyoruz.
[color:9bb9=yellow]
Son olarak eklemek istediğiniz şeyler var mı?[/color]

Ben isterdim ki bütün dünyada Müslümanlar birleşsin. Biz halkın içinden çıkmış insanlarız. Yani bizim söylediklerimiz, halkın istedikleridir. Avrupa’daki devletler birleşmişler, kendi problemlerini çözüyorlar. Biz de bütün dünya Müslümanlarının birleşip, kendilerinin ve dünyanın problemlerini çözmelerini istiyoruz. Bütün Müslümanlar birleşsin ve kendi haklarını korusunlar.
[color:9bb9=yellow]
Time Türk'e olan güveniniz için teşekkür ederiz.[/color]

Ben de Time Türk’e teşekkür ederim. Emperyalizmin medya ağına karşı 7 dilde yayın yapabilme cesaret ve ustalığını gösterebildiğiniz için.

timetürk
Kırgızca-Rusça Tercüman: Edibek SalizhanUulu
Sayfa başına dön Aşağa gitmek
 
Kırgız Lider: Salih Mirzabeyoğlunu lider olarak görüyoruz.
Sayfa başına dön 
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-
» ‘ÖLÜMÜN KIYISINA GETİRİP BIRAKTILAR’
» Salih Müslüman Nasıl Olur
» Biz Lider Değiliz;Ama Liderleri Tahtından Ederiz.!!!
» Rüyada ALLAH (c.c) görmek
» Fırat Çöloğlu Msn Adresini Veriyoruz...

Bu forumun müsaadesi var:Bu forumdaki mesajlara cevap veremezsiniz
AKINCILAR :: DÜNYA :: SAVAŞ :: Büyük Türkistan-
Buraya geçin: